Anksiyete Bozukluğu Tedavisinde Nöroterapi

0
394
Anksiyete bozukluğu tedavisinde nöroterapi

Anksiyete Bozukluğu Tedavisinde Nöroterapi

EEG biofeedback veya neurofeedback olarak da adlandırılan nöroterapi, yoğun beyin egzersizleri ile özellikle anksiyete tedavisi için beyin fonksiyonunu geliştirmeye yardımcı olan, araştırmalarla kanıtlanmış bir çözüm yoludur. Öncelikle anksiyete hakkında ve anksiyete bozukluğu tedavisinde nöroterapi hakkında bilgi verelim.

Anksiyete Bozukluğu Nedir ve Nöroterapi ile Tedavisi Nasıldır?

Bazı insanlar bir sunum yapmaları gerektiğinde veya bir sürüş testi sırasında endişeye maruz kalabilirler. Başka insanlar da yükseklik veya örümceklerin varlığı nedeniyle endişe duyabilirler. Bu kaygı türleri çoğunlukla hafif olarak düşünülür. Endişe daha az kontrol edilebilir, daha orantısız, daha tutarlı olduğu zaman ve en önemlisi kişinin günlük işleyişini olumsuz yönde etkilediği zaman daha şiddetli hale gelir.

anksiyete bozukluğu tedavisi neuroterapi

Bu vakalar şiddetli anksiyete, genelleştirilmiş anksiyete bozukluğu, sosyal anksiyete, fobiler, obsesif kompulsif bozukluk ve travma sonrası stres bozukluğu gibi daha ciddi bir ruhsal durumun belirtisi olabilir. Ciddi kaygıların, beyinde doğal olarak meydana gelen belirli kimyasalların (‘nörotransmitter’) deregülasyona neden olmasıyla ortaya çıktığı düşünülmektedir. Bu deregülasyon nedeniyle, kişinin ruh hali değişebilir ve ilgili semptomlar gelişir.

Anksiyete Bozukluğu Tedavisinde Nöroterapi – Neurofeedback Nedir?

Nöroterapi, beynin çalışmasının ne kadar iyi olduğuna dair geri bildirim vermek için adeta beyninize ayna tutar. Bu şekilde, beyin daha iyi çalışmak için tam anlamıyla ‘eğitilebilir’ olur. Öğrenme yöntemi, yıllar önce keşfedilen, bilinçaltı davranışlarının ödüllendirilerek öğrenilebileceği ‘klasik koşullandırma’ kavramından gelmektedir. Geri besleme, göz (video, resim vb.) ve kulak (ses) aracılığıyla beyne iletilir. Nöroterapi gören kişi rahatladıkça, beyin bu geribildirime cevap verir ve bu yanıtlar kaydedilir. Anksiyete bozukluğu tedavisinde nöroterapi kanıtlanmış ve etkili bir yöntem olarak uygulanır.

Neurofeedback teknolojisi, beynin ne kadar iyi performans gösterdiğini değerlendirmek için küçük elektrik sinyallerini (beyin dalgaları olarak bilinir) gözlemleyerek beyin aktivitesini ölçer. Bunun teknik adı elektroensefalografi veya EEG olarak da bilinmektedir. Gelişmiş bilgisayar teknolojisi, bu ham beyin dalgalarını değerlendirir. Doğrudan beyinden bilgi edinme ve gerçek zamanda duyular üzerinden geri bildirim sağlama, Neurofeedback’i benzersiz ve bu kadar başarılı kılan şeydir.

Özetle anksiyete bozukluğu tedavisinde nöroterapi bir uygulayıcı, beyin dalgası aktivitesini kafaya yerleştirilen sensörler yardımıyla kaydederek bireyin klinik semptomları hakkında bilgi toplar, anormal olan duyarlılığı düzeltir. Bunun için QEEG denilen beyin haritasıyla nerelerde çalışma yapılması gerektiği saptanıyor. Seanslarda kişinin video oyunu, video, resim, ses, ödül gibi şeylerle olayı anlaması sağlanıyor ve kaygı düzeyi azalıyor.

QEEG haritasındaki kırmızı bölgeler, beyindeki kaygı-korku ağının bir kısmında aşırı aktivasyon gösterildiğini anlatır. Sorunun kaynağı görüldükten sonra, bu alan nöroterapi (neurofeedback beyin eğitimi) aracılığıyla değiştirmek için hedeflenir. Bu, semptomları sadece maskelemekle kalmaz, beynin yeniden şekillendirilmesini sağlar.

Nöroterapi ile Anksiyete Bozukluğu Tedavisi

Anksiyete bozukluğu tedavisinde nöroterapi, anksiyeteyi azaltmada doğal ve etkili bir seçimdir. İlaçlar beyindeki kimyasalları ayarlayarak kısa süreli rahatlama sağlayabilirken, nöroterapi beyin elektrik devrelerini kalıcı olarak ‘yeniden’ tutarlı hale getirir. Yani  ilaçlar sadece semptomları tedavi eder, beyindeki problemin kaynağını düzeltmez. Böylelikle daha az endişe ve korku duyulur, kas gerginliği azalır, daha az kafa ve / veya karın ağrısı yaşanır ve geliştirilmiş uyku düzeni ile daha iyi konsantrasyon sağlanır.

Anksiyete için neurofeedback‘in etkili olduğunu gösteren çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmaların her birinde, neurofeedback eğitimi azaltılmış kaygı ile sonuçlanmıştır. Bilişsel davranışçı terapi gibi daha iyi kanıtlanmış tedavi yöntemleri başarılı olmadığında, anksiyete için nöroterapi öneriliyor.

Süreç basit, yan etkisiz, ağrısız ve non-invazivdir. Böylece diğer her beceriyi öğrendiğiniz gibi beyin aktivitenizi değiştirmeyi de geribildirim yoluyla öğrenirsiniz. Anksiyete bozukluğu tedavisinde kullanılan nöroterapide yeni olan şey, önceden size sunulmayan bir geri bildirim şekli tarafından yönlendirilmenizdir. Beyninizin elektriksel aktivitesindeki değişiklikler hakkında anlık bilgi alırsınız. Beyin bilimi, beyin ağlarının tekrarlı egzersizinin beyni yeniden şekillendirdiğini göstermiştir. Neurofeedback, beyninizdeki anksiyete ağlarını yeniden şekillendirmenizi sağlar.

Nöroterapinin Bazı Özellikleri

  • İlaçlara göre doğal bir alternatiftir.
  • Geleneksel tedavi yaklaşımlarına iyi cevap vermeyen hastalarda kullanılabilir.
  • Psikoterapiye ek olarak bu tür tedaviden faydalanılır.
  • Dikkat ve bilişi geliştirmek, stresi azaltmak, anksiyete gibi kaygı bozukluklarını düzeltmek ve sağlıklı beyin fonksiyonlarını arttırmakla ilgilenir.
  • Semptomları şiddetlendiren altta yatan nörofizyolojik faktörleri hedef alan bir eğitim programı oluşturulur.
  • İşlevsellik olarak müşteri ile birlikte çalışmak, iyileşme sürecini tamamlamaya yardımcı olan duygusal destek ve bilişsel araçlar sağlayarak gelişir.

İzmir Nöroterapi Merkezleri

Anksiyete bozukluğu tedavisinde nöroterapi ile; müzik, oyun ve filmler gibi görsel ve işitsel geri bildirimler kullanarak kaydedilen beyin dalgası aktivitesine bağlı olarak işlev geliştirmek için beyin dalgası modelleri değiştirilir ve müşterinin beyninin terapötik bilgi ile eşleşmesi için kalıplarını değiştirmesi ve yanıt vermesi sağlanır.

Dikkat bozukluğu tedavisinde nöroterapi hakkındaki bilgilendirmemizi de okuyabilirsiniz. Tüm soru ve sorunlarınız için iletişime geçebilirsiniz.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here