Biofeedback Nedir

0
422
biofeedback nedir

Biofeedback Nedir

Konsantrasyon gerektiren bir egzersiz olan biofeedback vücuttaki bazı aktivitelerde meydana gelen değişiklikleri ölçmektedir. Hasta kasını kasmak ya da hareket etmek istediğinde beyinden gelen elektrik komutları cihaz tarafından algılanıp ekrana yansıtılmaktadır. Biofeedback nedir sorusunun en basit cevabı; EEG (beyin dalgaları), kasların gerginliği, kalbin atış hızı ve el sıcaklığı bu yöntem ile görülebilmektedir.

biofeedback nedir neurofeedback

Yapılan ölçümler ve cihazdan gelen geribildirimler ile birlikte gevşemiş, gergin olmayan, doğal bir duruma nasıl geçilebileceği öğrenilir. Tedavi boyunca hastanın motivasyonu önem taşımaktadır. Hasta kendi çabasını görsel ya da işitsel olarak cihaz üzerinden takip edebilmekte, böylece motivasyonu artarak tedavi daha etkin hale gelmektedir. Bu sayede kısa süre içerisinde istenilen sonuçlar elde edilebilmektedir. Alternatif bir yöntem olmasına rağmen, diğer tedavi yöntemlerine kıyasla kalıcı ve konforlu bir süreç olduğu için; Birçok kişi tarafından biofeedback nedir ve neurofeedback nedir araştırmaları yapılmaktadır.

Biofeedback Tedavisi Ne İşe Yarar?

Biofeedback tedavisi birçok sağlık problemi üzerinde kalıcı şekilde etkilidir. Bunlar içerisinde dikkat dağınıklığı, astım, anksiyete, kas spazmları ve kramplar, hipertansiyon, tikler, migren, kronik ağrı, iritabl bağırsak sendromu, myofasyal ağrı, repetitive strain injury, insomnia, TMJ sendromu, hiperhidrozis gibi hastalıklar yer almaktadır.

Tıbbi rahatsızlıklara yönelik olarak biofeedback tedavisi uygulanmak isteniyorsa ilk olarak doktora başvurulmalı, tanı ve uygun tedavi planı oluşturulmalıdır. Bu noktada doktor tarafından onay verildiği takdirde biofeedback yaptırılabilir. Bunun için doğrudan İzmir nöroterapi merkezi iletişim hattından bizlere ulaşabilirsiniz. Bu sayede doğru hastalık için en uygun yöntem uygulanmakta ve başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Biofeedback Hakkında Merak Edilenler

Biofeedback nedir sorusu ile birlikte sorulan sorular, genellikle süreç ile alakalıdır. Biofeedback seanslar halinde yapılmakta, bu seansların ne kadar süreceği duruma ve kişiye göre farklılık göstermektedir. Genel olarak sekiz ya da on seans süren uygulama ile stres yönetimi ve gevşeme becerileri kazanılmaktadır. Eğer iş ya da yaratıcı performansın yükseltilmesi, dikkat ve konsantrasyon artışı isteniyorsa bu durumda biofeedback seansları daha uzun sürebilmektedir. Bilgisayar kontrollü olarak yapılan bu uygulama kişinin odaklanmasına, daha enerjik hale gelmesine ve gevşemesine yardımcı olmaktadır.

biofeedback nedir nöroterapi

Öğrenilen değişiklikler bilgisayar ortamında izlenebilmekte ve böylece zihin ile vücut arasındaki ilişkiyle alakalı farkındalık artmaktadır. Aynı zamanda güvenilir ve yan etkisiz bir prosedür olarak da tanımlanan biofeedback genellikle pek çok kişiye uygulanmaktadır.

Biofeedback nedir ile alakalı tüm soru ya da sorunlarınız için bizlere iletişim hattımızdan ulaşabilirsiniz.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here