Biofeedback Tedavisi Nedir

0
342
biofeedback tedavisi

Biofeedback Tedavisi Nedir?

Biofeedback tedavisi ya da diğer adı ile fizyopsikolojik geri bildirim, bilişsel kontrol amaçlı uygulanan bir tedavi olarak tanımlanır. Bu tedavi bir tür egzersizdir ve tam konsantrasyon gerektirmektedir. Bu tedavi şeklinde ilgili kişinin beyin dalgalarına, kas gerilimine, vücut ısısına ve ağrısına uyarı yapacak teknikler geliştirilmektedir.

biofeedback tedavisi nedir

Biofeedback tedavisi için temel amaç kişinin ölçülen sistemi öğrenmesine katkıda bulunmak, sağlıklı ve esenlik içinde kalmasını sağlamaktır. Bu tedavi için gerekli olan cihazlar kalp hızı, kaslardaki gerginlik, beyin dalgaları ve el sıcaklığı gibi hassas değişimleri ölçmektedir. Ölçüm sonucunda elde edilen bilgiler cihaz tarafından geri verilmektedir. Böylelikle biofeedback yöntemi hem performansı arttırmak hem de tedavi amaçlı olarak uygulanmaktadır.

Biofeedback Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Biofeedback tedavisi günlük yaşamda yaşanan pek çok soruna yönelik fayda sağlamaktadır. Bunlar içerisinde dikkat dağınıklığı, astım, anksiyete, hipertansiyon, intabl bağırsak sendromu, insomnia, migren, miyofasial ağrı, kramplar ve kas spazmları, kronik ağrı, TMJ sendromu, tortikolis ve tikler gibi durumlarda etkili olmaktadır.

Biofeedback cihazından elde edilen geribildirimler aracılığıyla gergin olmayan bir duruma nasıl sahip olunacağı öğrenilmektedir. Aynı zamanda güvenilir olan bu yöntemin herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Tıbbi bir rahatsızlığa yönelik olarak biofeedback yaptırmak istenildiğinde öncelikle uygun tanı ve tedavi planı için merkezimize başvurulmalıdır.

Biofeedback Tedavisi Yöntemi

Biofeedback tedavisi ilgili duruma ve kişiye göre farklılık göstermektedir. Genel olarak bakıldığında bu tedavi yaklaşık sekiz ile on seans arasında stres yönetimi ve gevşeme becerilerini kazanmasına yardımcı olmaktadır. Bu tedavide başarı için en önemli kıstas kişinin kendi için belirlediği hedeftir.

biofeedback tedavisi merkezi

Tedavi uygulanırken vücuda özel sensörler yerleştirilmektedir. Bu sensörler sayesinde beyinden gelen elektrik komutları takip edilmektedir. Bu sayede beyin dalgaları, kalp atışı, solunum, vücut ısısı gibi fonksiyonlar ölçülmektedir. Elde edilen veriler neticesinde ilgili kişinin zihin görüntüleri çıkarılmaktadır. Bu veriler görsel işitsel efekt cihazları ya da ışıklı görüntüleme cihazı ile çıktı haline dönüştürülmektedir. Böylelikle zihin ile beden ilişkisi ortaya çıkmaktadır.

Biofeedback ve neurofeedback terapisi ile alakalı tüm soru ya da sorunlarınız için bizlere iletişim hattımızdan ulaşabilirsiniz.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here