Bipolar Tedavisinde Nöroterapi

0
316
bipolar tedavisinde nöroterapi

Bipolar Tedavisinde Nöroterapi

Bipolar bozukluk, daha çok ergenlik çağlarında ortaya çıkan ve ömür boyu devam eden bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığı yaşayan kişilerde, normal bir hayat sürmelerini ve çalışma hayatlarını engelleyebilecek pek çok belirti bulunabilmektedir. Bipolar tedavisinde nöroterapi ise son yıllarda yüz güldürücü sonuçlar alınan bir yöntemdir. Nöroterapi ağrısı ve acısı olmayan, son derece kolay uygulanan ve sonuçları etkili olan bir yöntemdir. Nöroterapide hedef rahatsızlığı baskılamak ve kontrol altında tutmak değil, soruna sebep olanı düzelterek, tamamen ortadan kaldırmaktır.

bipolar tedavisi için nöroterapi

Bipolar bozukluk, ön beyin hassasiyetine bağlı bir rahatsızlıktır. Beyin hassasiyeti ise kalıtsal yollarla geçebilmekte ya da dış etkenlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bipolar tedavisinde nöroterapi ile bu hassasiyet giderilerek, beynin normal durumuna geri döndürülmesi sağlanmaktadır. Beyine, doğru çalışma sistemi gösterilerek bu şekilde çalışması sağlandıktan sonra, zaten rahatsızlıkta ortadan kalkmaktadır.

Bipolar Tedavisinde Nöroterapi Nasıl Etkiler Oluşturur

Beyin çalışma sistemi, elektriksel iletim ve kimyasal iletime bağlı olarak şekillenmektedir. Normal şartlarda beyin dalgaları olması gerektiği gibidir ve hiçbir problem yaşanmamaktadır. Ancak sebeplere bağlı olarak bu beyin çalışma sistemi bozulmaya başladığında, rahatsızlıklar ortaya çıkmaya başlayacaktır. Beyin dalgaları bozulacak ve normale dönmediği takdirde de hastalık düzelmeyecektir. Bipolar tedavisi için uygulanan neurofeedback yöntemi bu hedefe odaklanıldığı için beyinin çalışma sistemini normale çevirerek tedaviyi sağlamaktadır.

Bipolar tedavisinde nöroterapi, beyin haritası çıkartıldıktan sonra anormalliklerin tespit edilmesi ve bunun sonucu sorunlu bölgenin, doğru dalga boylarına dönmesi için yönlendirme yapılması şeklinde açıklanabilir.

Bipolar Tedavisinde Nöroterapi ve Sonuçları

Rehberlik ederek beyine normal çalışma sistemini gösterdiğinde, bipolar tedavisinde nöroterapi, sonuç vermeye başlayacaktır. Seanslar halinde uygulanan nöroterapi, en çok 40 seans sonrası tedaviyi sağlayabilmektedir ancak gerekli görülürse, ek seanslar uygulanabilir. Bipolar hastaları için büyük bir umut ışığı sağlayan nöroterapi, her yaşta kişiye, rahatlıkla uygulanabilmektedir.

bipolar tedavisinde neurofeedback

Kontrolün tamamen beyinde olduğu bipolar tedavisi için uygulanan bu yöntem, beyinin normal çalışma sistemine dönmesi ile tamamen iyileşme sağlanarak tamamlanmaktadır. Pek çok hastalık için de aynı sistemle kullanılan nöroterapi, özellikle nörolojik rahatsızlıklarda büyük başarı sağlamaktadır. Bipolar tedavisinde nöroterapi klinik ortamda da yapılabildiğinden, oldukça kolay ve sonuç veren bir yöntem olarak görülmektedir.

Yeme bozukluğu tedavisi için nöroterapi yazımızı okudunuz mu? Tüm soru ve sorunlarınız için iletişime geçebilirsiniz.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here