Depresyon Tedavisinde Nöroterapi

0
326
depresyon tedavisinde nöroterapi

Depresyon Tedavisinde Nöroterapi 

Sinir geri bildirim tedavisi olarak tanımlanan nöroterapi çeşitli durumların tedavi edilmesinde fayda sağlamaktadır. Bunlardan biri de depresyon tedavisi olarak bilinmektedir. Yapılan depresyon tedavisinde nöroterapi uygulanmasındaki temel amaç regülasyondur.

Depresyon ya da panik atak gibi ruhsal hastalıkların tedavisinde nöroterapi işe yaramaktadır. Çocuk ve yaşlılar dâhil olmak üzere her yaştan kişiye uygulanabilen bu yöntem sayesinde depresyon ve buna benzer ruhsal problemler tedavi edilebilmektedir. Yaklaşık yüz yıldır dünya çapında uygulanan bir tedavi yöntemi olan nöroterapi ülkemizde 2004 yılından beri kullanılmaktadır.

Depresyon İçin Nöroterapi Tedavisi

Nöroterapi tedavisinin faydaları incelendiğinde bunlar içerisinde depresyon tedavisinde olumlu etki sağlaması yer almaktadır. Uygulanan tedavide herhangi bir acı hissedilmemekte olup ekstra bir ilaca da gerek yoktur. İlaçsız, acısız ve ağrısız bir yöntem olarak son zamanlarda giderek daha tercih edilmesi sebebi ile; Neurofeedback nedir ya da nöroterapi nedir soruları sıklıkla sorulmaya başlanmıştır.

depresyon neurofeedback

Depresyondan kurtulmak için nöroterapi etkili yollardan biridir. Yaklaşık yirmi dakika ya da daha fazla süren oturumlarda yapıldığında büyük ölçüde geliştirilmiş olan pek çok çocuk bulunmaktadır. Uygulanan tedavi çalışma belleği kapasitesi, dikkati ve konsantrasyonu artırmaktadır. Buna ek olarak depresyon nedeniyle ortaya çıkan semptomlar da nöroterapi yöntemi ile azalmaktadır. Bu alanda sürekli olarak araştırmalar yapılmakta ve nöroterapi sürekli olarak gelişme göstermektedir. Nöroterapi uygulaması ile beyin fonksiyonları olumlu yönde değişmekte ve depresyon oluşumu en aza indirilmektedir.

Depresyon Tedavisinde Nöroterapi Süreçleri

Depresyon tedavisinde nöroterapi ile oldukça geniş bir elektriksel ağ yapısında olan otonom sinir sistemi uyarılmakta ve regülasyon sağlanmaktadır. Özellikle depresyon tedavisinde yeni bir tedavi yöntemi olarak bilinen nöroterapi bazı hastalarda anlık rahatlama ve enerji düzeyinde artma meydana gelmektedir. Özellikle son günlerde yaygınlığı giderek artan depresyon tedavisinde nöroterapi yöntemleri, pek çok hastanın problemden tamamen kurtulmasını sağlamıştır.

depresyon tedavisi

Psikiyatrinin nezlesi olarak da isimlendirilen depresyon tedavisi için çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. Bunlar arasında yer alan nöroterapi ile kişi kendi kendisini tedavi edecek gerekli yaşam enerjisini üretebilmektedir. Bu tedavi şeklinde diğer tedavi türlerine kıyasla hastalığın belirtilerine değil, hastalığa yol açan nedenlere odaklanılmaktadır. Nöroterapi merkezimiz ile iletişime geçerek, depresyon tedavisinde nöroterapi süreçleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here