Dikkat Bozukluğu Tedavisinde Nöroterapi

0
324
Dikkat bozukluğu tedavisinde nöroterapi ve neurofeedback yöntemi

Dikkat Bozukluğu Tedavisinde Nöroterapi 

Çocuklar doğası gereği aktif heyecanlı ve meraklıdır. Dikkat bozukluğu olan çocuklarda ise bu rahatsızlığın varlığı, aileler tarafından çok kolay fark edilemez. Çünkü çocuk kendi yapmak istediği aktiviteleri yaparken bu sorunu çok fazla yaşamaz. Yani çocuk istediği zaman bilgisayarda uzun süreler boyunca vakit geçirebilir ve aileler bu yüzden dikkat bozukluğunun farkına varamaz. Dikkat bozukluğu tedavisinde nöroterapi ise, hiçbir yan etkisi olmayan bir süreçtir.

İzmir Nöroterapi Merkezleri Neurofeedback

Nitekim geç fark edilen dikkat bozukluğunun tedavisinin de, daha uzun ve daha zorlu sürecek olmasıdır. Dikkat bozukluğu tedavisinde nöroterapi sık tercih edilmektedir.Dikkat bozukluğu ön beyin hassasiyetine bağlı olarak gelişen rahatsızlıklardan biri olduğu için direkt bu tür sorunların üzerinde duran nöroterapi tedavisi, çok olumlu sonuçlar alınmasını sağlamaktadır.

Dikkat Bozukluğu Tedavisinde Nöroterapi Nasıl Uygulanır

Nöroterapi oeeg ile beyin haritası çıkartılarak, beynin çalışma sistemini görmek ve anormal olan beyin elektrik dalgalarının düzeltilmesi esasına dayalı bir yöntemdir. Dikkat bozukluğu tedavisi için nöroterapi, yine aynı yöntemle uygulanır. Nöroterapi aletine bağlı üç elektrot, çıkartılan harita baz alınarak gerekli yerlere yerleştirilir. Düzeltilmesi gerekli görülen yerdeki problemli dalga boyları, normale çevrilerek bir animasyon elde edilir. Bu sayede olması gerekli dalga boyları ile hazırlanan animasyonla dalga boylarının normale çekilmesi sağlanır.

Dikkat bozukluğu tedavisinde nöroterapi, oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Tahminen en fazla 40 seansın yeterli olduğu tedavide seanslar bitirildikten sonra tekrar beyin haritası çıkartılarak sonuçlar karşılaştırılır. Eğer gerekli görülmüşse tedaviye devam etmek mümkündür.

Dikkat Bozukluğu Tedavisinde Nöroterapi Sonuçları

Dikkat bozukluğunda hastalığın derecesi, beynin etkilenen alanlarındaki değişimlere göre farklılıklar göstermektedir. Bu duruma sebep olan şey kalıtsal ya da dış etkenlere bağlı olabilir ve var olan anormallik, değişik seviyelerdedir. Dikkat bozukluğu tedavisi için nöroterapi, yüksek başarı oranlara sahiptir çünkü ön beyin hassasiyetine bağlı bu durum, nöroterapide hedef alınan tedavi ile yakından ilişkilidir.

dikkat bozukluğu neurofeedback

Seanslar sonucu ön beyin hassasiyeti giderildiğinde, rahatsızlığın da diğer durumlarda olduğu gibi süre içinde düzeldiği görülmektedir. İleri durumlarda ise dikkat bozukluğu tedavisinde nöroterapi ile birlikte, ilaç kullanımı da gerekli olabilmektedir.

Motivasyon eksikliği tedavisinde nöroterapi yöntemlerini okudunuz mu?

Tüm soru ve sorunlarınız için iletişime geçebilirsiniz.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here