Hiperaktivite Tedavisinde Nöroterapi

0
245
hiperaktivite tedavisinde noroterapi

Hiperaktivite Tedavisinde Nöroterapi

Hiperaktivite bozukluğu, çocukluk çağında sık karşılaşılan bir hastalık olup, tedavi edilmediğinde yetişkinlikte de devam edebilmektedir. Hastalık, önemli derecede psikolojik sorunlara yol açabilir, kişinin sosyal hayatını, iş hayatını ve eğitim hayatını olumsuz etkileyebilir. Toplumda görülme oranı oldukça yüksektir. Genetik nedenli hiperaktivite bozukluğu, kişinin ergenlik döneminde depresyon, kişilik bozukluğu, madde bağımlılığı, çeşitli hastalıklara yakalanma riskinin yüksek olması gibi, etkileri ömür boyu sürecek olumsuz durumlara yok açabilir. Hiperaktivite tedavisinde nöroterapi yöntemi, ilaç destekli değildir. Problemi semptomatik olarak değil, tamamen ortadan kaldırmaya yönelik, ilaçsız ve tamamen konforlu bir hiperaktivite tedavisi yöntemidir.

hiperaktivite nöroterapi neurofeedback

Hiperaktivite bozukluğu olan hastaların, çok ciddi risk altında olmasına rağmen, çok az bir kısmı tedavi olmaktadır. Aslında, günümüzde yaşanan tıbbi teknolojik gelişmeler sayesinde, hiperaktivite bozukluğu tedavisi için çeşitli programlar bulunmaktadır. Nöroterapi, bu tedavi tekniklerinden sadece birisidir.

Hiperaktivite Bozukluğunun Tedavisinde Nöroterapi

Değişik bir psikoterapi tekniği olan neurofeedback yöntemi, kişinin psikolojik durumu hakkında bilgi sahibi olarak, kendi kendisini rahatça tedavi edebileceğine dayalı olarak geliştirilmiş bir tekniktir. İnsan, kendi vücudunun biyolojik işleyişini göremez. Nöroterapi tekniğiyle, insanın kendi vücudunu tanıması ve iyileşmek için yönlendirmesi sağlanır. Yani hiperaktivite tedavisinde nöroterapi, hastalığın nedenin tespit edilerek o yönde tedavi edilmesine dayalı bir sistemdir.

Nöroterapi, çocuklarda ya da yetişkinlerde uygulanabilen bir tedavi tekniğidir. Hiperaktivite bozukluğunun tedavisinde ise nöroterapi, etkili sonuç vermektedir. Hiperaktivite tedavisinde nöroterapi tekniği, çocuğun dikkatini yoğunlaştırmaya yöneliktir. Üstelik sadece yoğunlaştırmayı değil sürdürülebilirliğini de sağmaktadır. Nöroterapi ile, çocuğun agresiflik, hareketlilik, dikkatsizlik ve sabırsızlık gibi hareketlerinin farkına vararak kendini düzeltmesini sağlar.

Nöroterapi, Hiperaktivite Bozukluğu İçin Etkili Bir Yöntem midir?

Nöroterapi, uyku bozukluğundan dikkatsizliğe, öğrenme güçlüğünden depresyona kadar tüm anormal beyin hareketleri için son zamanların tavsiye edilen yöntemidir. Bu teknik sayesinde çocuk, beynini nasıl doğru şekilde kullanacağını öğrenir. Nöroterapi cihazına bağlı kabloların çocuğun kafa derisine yapıştırılmasıyla uygulanan tedavi tekniğinde, beynin aktiviteleri bilgisayara yönlendirilerek cihazdan görüntülenir. Böylece hiperaktivite tedavisinde nöroterapi yöntemi için süreç başlatılabilecektir.

hiperaktivite tedavisinde neurofeedback

30 dakika süren seanslar, hastanın durumuna göre haftada iki veya daha fazla uygulanabilir. Beynin gerektiği gibi kullanılmadığı her durumda kullanılabilen nöroterapi, kısa sürede etkili sonuç veren bir yöntemdir. En önemlisi de bu teknikle, hasta kendi kendini tedavi etmektedir. Beynin anormal davranışlarını ekranda gören hasta, tedaviye ne kadar istekli olursa, iyileşme süreci de o kadar hızlı ve kalıcı olur.

Hiperaktivite tedavisinde nöroterapi hakkında daha fazla bilgi ve danışmanlık almak için; Dilediğiniz vakitte İletişim bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here