Kaygı Bozukluğu Tedavisinde Nöroterapi

0
287
Kaygı bozukluğu tedavisinde nöroterapi

Kaygı Bozukluğu Tedavisinde Nöroterapi

Kaygı bozukluğunu (anksiyete) en iyi tanımlayan kavramlar korku, endişe ve sinirliliktir. Kadın erkek fark etmeksizin her cinsiyette görülebilen kaygı bozukluğunun en fazla görülme olasılığı 10-25 yaş aralığıdır. Endişeli tavır, gerginlik hissi şeklinde kendini gösteren anksiyetenin tedavisi kaygıya ve bireysel tercihlere bağlı olup daha çok ilaçlar ve davranışsal terapi ve psikoterapi yöntemleri ile olmaktadır. Bunun dışında ayrıca alternatif bir yöntem olan ve çok ciddi başarı oranına sahip olan kaygı bozukluğu tedavisinde nöroterapi yöntemi kullanılabilmektedir.

Fakat ilaçların birçok yan etkisi olmakta ve soruna kalıcı çözümler getiremeyebilirler. Nöroterapi ise beyindeki anormal bir duyarlılığı düzgün hale getirmeyi sağlayan bir tedavi yöntemidir. Nöroterapi yalnız kaygı bozukluğunun tedavisinde kullanılmamakta olup depresyon, unutkanlık, stres, uyku bozukluğu, hafif zeka geriliği yaşayan çocuklar, tiroit hastalıkları, baş ağrıları, epilepsi, romatizmal hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır.

Kaygı Bozukluğu Belirtileri ve Nöroterapi İle Tedavisi

Bedensel ve ruhsal bulunan kaygı bozukluğu kişinin psikolojisi üzerinde olumsuz etkileri olmaktadır. Bir durumun görünenden daha kötü olacağı hissine kapılma, panik, huzursuzluk, terleme, ellerde titreme, kendini güçsüz görme, uykuya dalma ve odaklanmada güçlük, kaygının kontrolünü sağlayamama, mide problemlerinin sıklıkla görülmesi anksiyeteye işaret etmektedir. Anksiyete kişinin günlük hayatını olumsuz yönde etkileyen bir rahatsızlık olduğu için; Kalıcı çözümler yaratabilen ve alternatif bir yöntem olan kaygı bozukluğu tedavisinde nöroterapi yöntemi sıklıkla tercih edilir hale gelmiş durumdadır.

Bu belirtiler çoğu kişide zaman zaman ortaya çıkabilen belirtiler olup anksiyete hastalığının tanısının konulması belirtilerin daha ileri boyutlara ulaşması ile gerçekleşir. Kaygı bozukluğunun ortaya çıkmasında kişinin kendi iç dünyası ile ilgili nedenler olmakla beraber kalıtsal ve çevresel faktörlerin de etkisi olmaktadır. Kaygı bozukluğu görülmesine sebep olan tıbbi etkenler ise, tiroid problemleri, kalp hastalıkları, diyabet, madde bağımlılığı, kronik ağrılar olarak bilinmektedir.

Kaygı Bozukluğu Tedavi Yöntemleri – Neurofeedback

Kaygı bozukluğu tedavisinde genellikle depresyon ilaçları kullanılmaktadır. Antidepresan kullanımı 10 yaş çocukları için pek uygun görülmemekle beraber başka tedavi yöntemleri geliştirilen anksiyete, psikoterapi ve nöraterapi ile daha etkili sonuçlar doğurmaktadır. Kaygı bozukluğu tedavisinde nöroterapi, kısa süreli olan ilaç tedavilerinden farklı olarak sorunun köküne inerek tedavi etmeyi sağlayan bir yöntem olmaktadır.

Kaygı bozukluğu gibi çeşitli psikolojik bozukluklar beynin ön tarafında bulunan duyarlılığın daha fazla olmasından kaynaklanmaktadır. Nöroterapide ilk olarak beyin haritası aracılığıyla duyarlılıklar saptanır. Bilgisayar aracılığı ile kişinin kafa bölgesine bağlanan elektrot isimli alıcılar sayesinde beyin elektrik dalgaları ölçülmektedir. Doğru yönlendirmeler ile ses, ödül, geribildirim sistemi uygulanarak; Kişinin beyin çalışma biçimine katkı sağlayan duyarlılıklar geliştirilmektedir. Kaygı bozukluğu tedavisinde nöroterapi genel olarak bu şekilde işlemektedir.

Kaygı bozukluğu aynı zamanda anksiyete bozukluğu anlamında da gelmektedir. Anksiyete bozukluğu tedavisinde nöroterapi başlığı ile tamamen ilişkilidir. Tüm soru ve sorunlarınız için iletişime geçebilirsiniz.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here