Motivasyon Eksikliği Tedavisinde Nöroterapi

0
297
Motivasyon eksikliği tedavisinde nöroterapi

Motivasyon Eksikliği Tedavisinde Nöroterapi

Motivasyon eksikliği çocuklarda sık görülen bir psikiyatrik bozukluk olup tedavi daha çok ilaçla yapılmaktadır. Fakat kişilerin tedavi süreci boyunca ilaç kullanması yan etkileriyle karşılaşmalarına neden olmaktadır. Nöroterapi ile motivasyon eksikliğinde ilaçsız tedavi mümkün olmaktadır. Nöroterapi, hastalıkların tedavisinde beynin otonom sinir hücreleri ile bağlantı kurmaktadır. Motivasyon eksikliği tedavisinde nöroterapi, çocuklar için son derece eğlenceli bir tedavi yöntemi gerçekleştirilerek uygulanmaktadır. Bu nedenle çocukların tedavi sürecini reddetme, sıkılma istememe gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.

Beynin aktif hale getiremediği görevleri yapabilmesi, davranış ve tepkilerini kontrol edebilmesi için beyne bilgi-iletim olması gereklidir. Bunu sağlayan döngüye geribildirim döngüsü adı verilir. Sinir geri bildirimi yöntemlerinden biri olan nöroterapi ile en rahat tedavi imkanı olan ve en umut vaat eden bir hastalık olan DEHB (Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu) tedavisi mümkün olmaktadır. Psikiyatride tedavi olanakları en geniş hastalıklardan biri olan DEBH, kişilerin çoğundan tedavi süresinde olumlu cevap alınan bir hastalıktır.

Motivasyon Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Çocuklarda sık görülen motivasyon eksikliği, yetişkinlerde de fazlaca görülebilen bir psikolojik bozukluktur. Aşırı hareketlilik, dikkat eksikliği ve dürtüsellik olarak hastalığın belirtileri üç gruba ayrılmaktadır. Aşırı hareketlilik (hiperaktivite); durmadan hareket halinde olma, evde sürekli koşma, koltuk tepelerine çıkma, otursa bile el ve kolları hareket ettirme olarak kendini göstermektedir.

Motivasyon eksikliği tedavisi neurofeedback

Dikkat eksikliği; odaklanamama, dinlememe, dış etkenlerden çabuk etkilenerek dikkat dağılması, dikkati uzun süre sürdürememe şeklinde açıklanabilir. Dürtüsellik; sabırsızlık, başkası konuşurken araya girme, sonucunu düşünmeden harekete geçme olarak örneklendirilebilir. Hastalarda tüm belirtiler aynı anda bulunmamakla beraber tanısında, belirtilerin ne kadar sık tekrarladığı önem arz etmektedir.

Motivasyon Eksikliği İlaç Tedavisi

Motivasyon eksikliği yaşayan çocukta ritalin gibi dikkati toplamaya yarayan ilaçların ya da antidepresan ilaçların bağımlılık yapma olasılığı yüksek olmaktadır. İlaç devamlı kullanmayı gerektirmekte ve beyni belirli bir süre boyunca etkileyebilme şansına sahiptir. İlaç tedavisi süreklilik arz etmekte olup kişinin ilaca bağımlı olmasına neden olur. Motivasyon eksikliği tedavisinde nöroterapi yönteminde ise ilaç kullanılmamaktadır. Nöroterapi tedavisi ile bilgisayar kullanılarak beynin bioelektrisel etkinliğiyle ilgili ölçümlerin yapılması sağlanmaktadır.

Eğitimde, kişinin beyin dalgalarına görsel ve işitsel sinyaller ile bildirim gerçekleşerek belli yönleri kontrol altına alması istenmektedir. Böylece beyindeki hangi bölgenin frekans dalgasının arttırılması veya azaltılması gerektiğine göre bir tedavi yolu izlenerek öğrenme başlamaktadır.  Nitekim kişi bunun sonucunda düşünce ve beyin dalgaları arasındaki bağı sağlayarak kontrol edebilmeyi gerçekleştirilir. Çocuklara genellikle motivasyon eksikliği tedavisinde nöroterapi yönteminde; Uçak uçurma ve yarış yaptırma uygulamaları kullanılarak tedavi hem yan etkisiz hem de kolayca sağlanmaktadır.

Dikkat bozukluğu tedavisinde nöroterapi yöntemleri hakkında bilgi aldınız mı?

Tüm soru ve sorunlarınız için iletişime geçebilirsiniz.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here