Neurofeedback Egzersizleri

0
399
neurofeedback egzersizleri

Neurofeedback Egzersizleri

Genellikle dikkat eksikliği tedavisinde kullanılan neurofeedback egzersizleri kalıcı dikkat gelişimini sağlamaktadır. Öğrenciler tarafından sık tercih edildiği gibi, her yaş grubundan herkes için son derece uygun bir yöntemdir. Altı yaşından itibaren uygulanmaya başlanan bu egzersizler beyin gücünün artmasına yardımcı olmaktadır. İlaçsız ve kalıcı olma özelliği ile bilinen neurofeedback egzersizleri bir tür beyin jimnastiği niteliği taşımaktadır. Herhangi bir yan etkisi bulunmayan bu egzersizler bilgisayar destekli olarak yapılmaktadır.

neruofeedback egzersizleri nöroterapi

Yapılan çalışmalara göre neurofeedback egzersizleri dikkat eksikliği ve dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu belirtilerini daha az hale getirmektedir. Buna bağlı olarak DEHB ve dikkat eksikliği olan çocuklarda IQ gelişimi olumlu yönde etkilenmektedir. Bunun yanı sıra dürtüsellik düzeyinde azalma, sosyal ve akademik başarının artması da egzersizin faydaları arasında yer almaktadır.

Neurofeedback Egzersizleri Nasıl Uygulanır?

Neurofeedback egzersizlerinin uygulanışı üç adımdan meydana gelmektedir. İlk aşamada var olan durumun ölçülmesi, ulaşılan durumun kontrolü ve ölçümü, uygun egzersizlerin belirlenerek yapılması, bakılmaktadır. İkinci adımda beyin dalgalarının değerlerine bağlı olarak nöroterapist tarafından egzersiz programları belirlenmektedir. Uygulanacak olan program başarı ve ödülü destekleyen niteliğe sahiptir.

Neurofeedback yöntemi süresince nöroterapi uzmanları kişinin beyin dalgalarını kontrol edebilmeyi öğrenmesini sağlamaktadır. Yapılan eğitimlerin süresi yaklaşık otuz dakika olarak belirlenmektedir. Egzersizin üçüncü adımına bakıldığında ise burada elde edilen gelişim ölçülerek ulaşılan sonuçlara göre yeni egzersiz programı hazırlanmaktadır. Uygulanan egzersizin etkileri her bir bireyde birbirinden farklı olmaktadır. Olumlu etkinin değerlendirilmesi on dördüncü seanstan sonradır.

Neurofeedback Egzersizleri Hakkında Merak Edilenler

Çocuklardan yetişkinlere kadar her yaştan kişiye uygulanabilen neurofeedback egzersizleri için nöroterapi uzmanının yani bizlerin yönlendirmesi gerekmektedir. Genel olarak bu egzersizler başta dikkat eksikliği olmak üzere migren, baş ağrısı, anksiyete, kronik ağrılar, otizm, uykusuzluk, bağımlılık tedavileri, depresyon, kronik yorgunluk, diş gıcırdatma, obsesif kompulsif bozukluk gibi durumlarda uygulanmaktadır.

neurofeedback egzersizleri nedir

Neurofeedback tedavisi egzersizleri esnasında hastaya ilaç, dışarıdan elektrik, ışın ve buna benzer uygulamalar kesinlikle yapılmamaktadır. Genel olarak haftada iki ya da üç seans şeklinde sürdürülmektedir. İlk on dört hafta boyunca sorunun görüldüğü beyin bölgesine yönelik olarak çalışmalar uygulanır. Daha sonra elde edilen olumlu sonuçlar kalıcı olma özelliği ile bilinmektedir.

Neurofeedback egzersizleri hakkında detaylı bilgi ya da danışmanlık almak için, iletişim bölümünde bulunan numaralar aracılığı ile bizlere ulaşabilirsiniz.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here