Neurofeedback Nedir?

0
327
neurofeedback nedir

Neurofeedback Nedir? 

Amerika Birleşik Devletleri’nde Brain Aerobic olarak da bilinen Neurofeedback dikkat geliştirici egzersizler, biofeedback disiplini çerçevesinde beyin dalgalarının eğitilmesi ile uğraşan bir yöntem olarak tanımlanmaktadır. Bu uygulamada amplitüdlerin görüntülenmesi ve geribildirim yolu ile kişinin beyin dalgaları üzerinde denetim yapılmaktadır. Neurofeedback nedir sorusunun en basit cevabı, bu şekilde özetlenebilir.

Neurofeedback beyin dalgalarında meydana gelen değişmenin ölçülmesi amacıyla uygulanmaktadır. Uygulama sırasında beyin dalgaları ve beynin elektriksel aktivitesi bilgisayar ekranında gözlenebilen hale gelmektedir. Neurofeedback uzmanı tarafından izlenen bu görüntüler neticesinde sapma gösteren dereceler belirlenmekte ve buna yönelik olarak özel seans çalışma raporu düzenlenmektedir.

neurofeedback nedir nöroterapi

İlaçsız bir uygulama olan Neurofeedback esnasında kişiye dışarıdan herhangi bir elektrik ya da başka bir madde verilmemektedir. İşlem için saçlı deriye elektrotlar yerleştirilmekte ve bu sayede beyin dalgaları bilgisayar ekranına yansıtılmaktadır. Neurofeedback nedir araştırmaları arasında en çok merak edilen, sürecin etkileri hakkındadır. Vücudunuza ya da beyninize hiçbir şekilde elektrik ya da farklı bir madde verilmeyeceği için; Tamamen beyni izleme durumu söz konusudur.

Neurofeedback Nedir ve Hangi Durumlarda Uygulanır?

Neurofeedback uygulaması pek çok alanda kullanılabilen yöntemler arasındadır. Genel olarak özel öğrenme güçlüğü, dikkat dağınıklığı, stres yönetimi gibi durumlar için kullanılmaktadır. En yaygın kullanım alanı ise hiperaktivite bozukluğu ve dikkat eksikliği olarak bilinmektedir. İlaç tedavisini istemeyen, farklı nedenlerden ötürü ilaç tedavisinin kullanılamadığı ya da ilaç tedavisine bir süre ara veren DEHB’li ergenlerde ve çocuklarda Neurofeedback uygulaması yapılmaktadır.

Neurofeedback Ezgersiz Programı Nedir

Neurofeedback egzersiz programları temel olarak üç aşamadan meydana gelmektedir. İlk aşamada var olan durum ölçülmekte, uygun egzersizler belirlenmekte, ulaşılan durum ölçülmekte ve kişide beyin dalgalarının işleyişini öğrenmek amacıyla testler yapılmaktadır. İkinci adıma gelindiğinde elde edilen sonuçlara bağlı olarak nöroterapist tarafından uygulanacak olan eğitim programları belirlenmektedir. Hazırlanan eğitim protokolleri başarıyı ve ödülü destekler niteliktedir.

İzmir Nöroterapi Merkezleri Neurofeedback

Üçüncü aşamaya gelindiğinde ise ön dördüncü seanstan sonra elde edilen gelişimler incelenmekte ve buna bağlı olarak yeni egzersiz programları düzenlenmektedir. Programa bağlı olarak yapılan egzersizlerin süresi her bireye göre farklılık göstermektedir. Çocuklardan erişkinlere kadar her yaş grubuna yapılabilen Neurofeedback uygulaması beyin kapasitesini artırmak isteyen kişiler tarafından da tercih edilmektedir. Uygulama sırasında dışarıdan elektrik, ilaç vb. uygulamalar yapılmadığından dolayı hastanın canı kesinlikle yanmamaktadır.

Neurofeedback nedir ve nöroterapi nedir aynı anlamlara gelen iki farklı kavramdır.

Nöroterapi süreçleri hakkında bilgi almak için, iletişim bölümünde bulunan numaralar aracılığı ile dilediğiniz zaman bizlere ulaşabilirsiniz.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here