Neurofeedback Seansları

0
417
neurofeedback seansları

Neurofeedback Seansları

Sinirsel geri bildirim adı ile de bilinen neurofeedback egzersizleri son yıllarda tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaya başlan bir öğrenme stratejisidir. Neurofeedback seansları ile birlikte beyin dalgaları eğitilmekte ve zihin performansında dikkat çekici oranda verimlilik meydana gelmektedir.  Bilimsel bir metot olan neurofeedback psikolojinin öğrenme kuramlarından biri olan edimsel koşullanma ilkesine dayanmaktadır.

neurofeedback seansları nöroterapi merkezi

Neurofeedback terapisi boyunca hastalara herhangi bir ilaç, ışın, elektrik ve buna benzer işlemler uygulanmamaktadır. Beynin çalışmasını daha düzenli hale getiren bu yöntem seanslar şeklinde uygulanmakta ve kullanıcılara gerçek zamanlı geribildirim sunmaktadır. Neurofeedback seansları için başlamadan önce sorunun nerede olduğunu net olarak anlamak adına beyin dalgaları ölçülmektedir. Bu sayede elde edilen sonuçlara göre kişiye özel egzersiz programı belirlenmektedir.

Neurofeedback Seansları Nasıl Yapılır?

Neurefeedback seansları uygulanmadan önce beyin EEG’si çekilmektedir. Bu işlem her türlü hasta için uygulanmaktadır. Yapılan çekim hazırlık aşaması da dahil olmak üzere yaklaşık yirmi dakika sürmektedir. Hazırlığın tamamlanmasından sonra önce gözler kapalı şekilde beş ile yedi dakika arasında daha sonra gözler kapalı şekilde aynı sürede çekim yapılmaktadır. Çekimlerin ardından uzman hekim beyin dalgalarının işleyişine bağlı olarak program düzenlemektedir.

Neurofeedback seansları esnasında kafa derisine elektrotlar yerleştirilmekte ve bunların yerleştirileceği bölge hastaya göre belirlenmektedir. Bunlarla birlikte beyin dalgaları ölçülerek bilgisayar ekranına yansıtılmaktadır. Bu sırada dalgalar değerlendirilmekte ve uzman tarafından ilgili kişiye en uygun egzersiz seçilmektedir.

Neurofeedback Uygulaması

Neurofeedback seansları genellikle en az yirmi seans olacak şekilde planlanmaktadır. Her seansın başlangıcında bir önceki seansta elde edilen sonuçlar irdelenmektedir. İki seans arasında geçen süre, seanslardan elde edilen başarıya bağlı olarak yavaş yavaş artırılmaktadır. Hedeflenen amaca ulaşıldığında ve rahatlama sağlandığında seanslar son bulmaktadır.

neurofeedback seansları nasıldır

Uygulanan neurofeedback seansları hasta açısından bir zararı bulunmamaktadır. Kısa ve uzun vadede performansın artmasını sağlayan bu yöntemin sağladığı olumlu etkiler kalıcı olması ile bilinmektedir. Uygulanan her seans yaklaşık otuz dakika sürmektedir. Bu seanslar genellikle bir haftada iki ya da üç kez olacak şekilde yapılmaktadır. Dört yaşının üzerinde olan herkes Neurofeedback tedavisi yaptırma hakkına sahiptir.

Neurofeedback seansları hakkında detaylı bilgi ya da danışmanlık almak için, iletişim bölümünde bulunan numaralar aracılığı ile bizlere ulaşabilirsiniz.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here