Neurofeedback Tedavisi Nedir

0
223
neurofeedback tedavisi nedir

Neurofeedback Tedavisi Nedir

Kişinin kontrolünün dışında olan fizyolojik işlevlerinin üzerinde kontrol sağlamayı öğrendiği dikkat geliştirici egzersizler neurofeedback tedavisi nedir sorusunun cevabı olarak tanımlanmaktadır. Beyin gücünü artıran bu egzersizler altı yaşından itibaren uygulanmaya başlanmaktadır. Tedavi için öncelikle beyinde hangi bölgenin gelişmek istediğine karar verilmekte ve daha sonra ona yönelik olarak egzersiz programı hazırlanmaktadır.

İnsan vücudu denge halini devam ettirebilmek adına feedback kontrolü isimli mekanizmayı kullanmaktadır. Beyindeki işlevlerin düzgün şekilde yerine getirilebilmesi için beyine giden bilgi – iletim sistemi olmalıdır. Bu bilgiler beyne duyular aracılığıyla gelmektedir ve neurofeedback tedavisi nedir sorusunun tam tanımı olarak kabul edilebilir.

neurofeedback tedavisi nedir nöroterapi

Neurofeedback, beynin esneklik teorisine dayanmaktadır. Bu tedavi sürecinde operant koşullama ve klasik koşullama yöntemleri kullanılmakta, böylece beynin elektrik akımının beyne değiştirilmesi hedeflenmektedir.

Neurofeedback Tedavisi

Bir öğrenme stratejisi olan neurofeedback seansları insanların kendi beyin dalgalarını değiştirmesine katkıda bulunmaktadır. Beyin egzersizi olarak da bilinen bu yöntem çeşitli adımlardan meydana gelmektedir. Tedavi sürecinde ortaya çıkan değişikliklerin kalıcı olacağı belirtilmektedir.

Neurofeedback tedavisi nedir sorusunda bilinmesi gereken; Beynin adaptasyon yeteneği kullanılmaktadır. Bu amaçla haftada iki ya da üç kez uygulama yapılarak beyin harekete geçirilmekte ve beyin adaptasyon yeteneği sayesinde normalden farklı çalışan beyin hücrelerini tekrar normal fonksiyonunda çalıştırmak için yardımcı olmaktadır. Psikiyatrik ve nöronal hastalıkların büyük çoğunluğu beynin sürekli tekrar eden olumsuz uyaranlarından meydana gelmektedir. Bu tedavi şekli ile vücut parametreleri ölçülebilirken aynı zamanda üzerinde değişiklik de yapılabilmektedir.

Neurofeedback Tedavi Yöntemi

Neurofeedback yöntemi için hastalara egzersiz programı uygulanmaktadır. Bu tedavide ilk etapta ve ilerleyen süreçlerde var olan durumun ölçülmesi, uygun olan egzersizlerin belirlenerek yapılması, ulaşılan durumun ölçülmesi ve kontrolü, kişinin beyin dalgalarının hali hazırdaki işleyişini ölçmek adına tespit yapılmaktadır. Tedavinin ikinci aşamasına gelindiğinde ulaşılmak istenilen beyin dalgalarının değerlerine göre nöroterapist tarafından uygun eğitim programı belirlenir.

neurofeedback tedavisi nedir biofeedback

Hazırlanan programlar başarıyı ve ödülü destekler niteliğe sahiptir. Nöroterapi uzmanları eğitim sürecinde insanların beyin dalgalarını kontrol edebilmesine yardımcı olmaktadır. Uygulanan eğitimlerin seansları ortalama otuz dakika olmaktadır. On dördüncü seansa gelindiğinde ilgili kişide olan gelişim ölçülmekte ve egzersiz programı ona göre yeniden şekillenmektedir. Böylece neurofeedback egzersizleri ile daha verimli sonuçlar elde edilmektedir.

Neurofeedback tedavisi nedir ve benzeri tüm soru yada sorunlarınız için, iletişim bölümünde bulunan İzmir nöroterapi merkezi numaralarımızı arayabilirsiniz.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here