Neurofeedback Tedavisi

0
487
neurofeedback tedavisi

Neurofeedback Tedavisi

Neurofeedback tedavisi Biofeedback’in bir alt dalıdır. Bu durumda öncelikle Biofeedback tanımına ve ayrıca beyin dalgalarının ne olduklarına bakılıp ona göre Neurofeedback’i anlamaya çalışmak daha doğru olacaktır. Biofeedback, cilt sıcaklığını, kan basıncını, kalp atış hızını, beyin dalgalarını ve diğer vücut koşullarını izleyerek bilgi edinme yöntemidir.  Koşullandırma yoluyla normal olarak istemsiz bedensel süreçler (istem dışı davranışlar) üzerinde kontrolü sağlayarak, işleyici koşullandırma ve gevşeme olarak da adlandırılır.

Neurofeedback tedavisi uygulama

Beyin dalgaları, beyin hücrelerinin birbirleriyle iletişim kurdukça üretilen elektriksel dürtülerdir. Beyin dalgaları kişinin nasıl hissettiğini gösteren sinyaller verir; düşünce alışkanlıkları, stres seviyesi, altta yatan ruh hali ve genel beyin fonksiyonu türünden verileri gösteren bir dalga boyutudur.

Neurofeedback tedavisi bir kişinin beyin fonksiyonlarını izleyerek kendilerini eğitmesine yardımcı olan yeni bir biofeedback tekniğidir.

Neurofeedback Tedavisi Nedir?

Neurofeedback tedavisi, ileri teknolojiyi kullanarak beyni yeniden ele alan bir tekniktir. Yani beyin aktivitesini eğitmenin bir yoludur. Beyin dalgalanma düzenini daha uygun bir işleyiş düzeyine döndürmek için biofeedback ve öğrenme teknikleri kullanılarak, ADD (Attention Deficit Disorder-dikkat eksikliği), DEHB (dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu), otizm, anksiyete (kayı, endişe bozukluğu), kronik ağrı, depresyon, TSSB (travma sonrası stres bozukluğu), işitsel işlem bozuklukları gibi durumların iyileştirilmesine yardımcı olan bir tedavi yöntemidir. Bu istenmeyen sağlık belirtilerinin kaynağını iyileştirmek için çalışan bir non-invaziv (kan akıtılmadan yapılan) bir tedavi şeklidir.

Neurofeedback Tedavisi Nasıl Uygulanır?

 Neurofeedback tedavisi için kullanılan elektroensefalografi (EEG) kafa derisinin yüzeyindeki elektrik dalgalarını takip ederek beyin aktivitesini ölçmek için kafa derisine yerleştirilen elektrotları ve sensörleri kullanır. Bu ölçümler, bireyin kortikal aktivitesinin veya beyin dalgalarının bir yansımasıdır.

neurofeedback tedavisi nedir

Dört temel beyin dalga türü vardır:

 • Beta dalgaları hızlıdır, düşük genliğe sahiptir ve uyanıklık ve uyarılma ile ilişkili bilişsel aktivite ile ilişkilidir.
 • Alfa dalgaları daha yavaştır, beta dalgalarından daha yüksek bir genliğe sahiptir ve uyarılmayan, zihinsel koordinasyon, öğrenme ve zihin-beden entegrasyonu ile ilişkilidir. Meditasyon, sessiz yansıma, işten ara verme veya yürüyüşe çıkma, alfa dalgalarının üretimini teşvik ettiği düşünülen faaliyetlerdir.
 • Alfa dalgalarından daha yavaş ve daha yüksek bir genliğe sahip Teta dalgaları hafıza, öğrenme, canlı görüntüler, bilinçaltı bilgi ve içsel sinyallerin farkındalığı ile ilişkilidir. Bu beyin dalgaları, bir birey zihinsel olarak ayrılmanın mümkün olduğu tutarlı, tekrarlayan bir görev gerçekleştirdiğinde ortaya çıkar.
 • Delta dalgaları, en yavaş beyin dalgaları, aynı zamanda en yüksek genliğe sahiptir. Onlar derin rüyasız uyku, rejenerasyon ve iyileşme ile ilişkilidir.

İnsan beyni farklı ortamlara, ruh hallerine ve faaliyetlere uyum sağlamak için tasarlanmıştır. Belirli bir aktivite sırasında bir tür beyin dalgası baskınken, diğerleri daha düşük seviyelerde de olsa hala aktiftir. Bununla birlikte, beynin disregüle (düzensizleşme) edilmesine bir takım faktörler katkıda bulunabilir ve disregüle edilmiş bir beyin, odaklanması gerektiğinde sakin veya az uyarıldığında aşırı derecede aktif olabilir.

neurofeedback tedavisi yöntemi

Beyin bu tür gerilemeleri kendi başına düzeltmeye eğilimli olsa da, zaman zaman düzeltici düzeltmeler yapılmaz ve zaman içinde düzensiz beyin aktivitesi rutin hale gelebilir.

Neurofeedback tedavisi, sinirsel düzensizlik yaşayan insanlara, beyinlerini yeniden eğitmeyi ve optimum sinirsel işlevselliği iyileştirmeyi öğrenmelerine yardımcı olabilir. Tedavi sırasında bir kişinin beyin dalgası aktivitesi izlenir ve bu bilgi bireye işitsel ve / veya görsel sinyaller ile iletilir. Bu sinyaller, tedavi gören kişinin, arzulanan ve istenmeyen beyin dalgalarının üretildiğini fark etmesine yardımcı olur ve yavaş yavaş, bireyler, istenen beyin dalgalarının üretimini bilinçli olarak maksimize etmeyi ve herhangi bir durum için istenmeyen beyin dalgalarının üretimini en aza indirmeyi öğrenebilirler.

Neurofeedback Tedavisi Hangi Durumlar İçin Uygulanır?

Neurofeedback tedavisi uygulayan terapistler düzenlenmiş bir beynin terapötik müdahaleye daha duyarlı olduğuna inanırlar. Sonuç olarak, neurofeedback, aşağıdaki gibi bir dizi endişenin tedavisinde tamamlayıcı bir terapi olarak kullanılmıştır:

 • Travma sonrası stres,
 • Duygusal sorunlar,
 • Anksiyete,
 • Dikkat eksikliği,
 • Bipolar bozukluk,
 • Depresyon,
 • Stres,
 • Samimiyet sorunları,
 • Yeme bozuklukları
 • Motivasyon eksikliği,
 • Öfke,
 • Bağımlılık,
 • Şizofreni.
 • Ve benzeri birçok hastalık için kullanıma uygundur.

İzmir nöroterapi merkezi olarak neurofeedback (nöroterapi) hakkında merak ettikleriniz için, iletişim bölümünde bulunan numaralar aracılığı ile bizleri arayabilirsiniz.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here