Neurofeedback Terapisi

0
370
neurofeedback terapisi

Neurofeedback Terapisi

Neurofeedback terapisi, beynin eğitilmesini amaçlayan bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi şekli operant koşullanma yöntemi ile beyin dalgaları üzerinde etki meydana getirmektedir. Yapılan tedavi neticesinde beynin aktivitesi artırılmaktadır. Bu yöntem sayesinde beyinde var olan kapasitenin daha verimli şekilde kullanılması sağlanmaktadır. Terapi boyunca ve sonucunda elde edilen tüm çalışmalar çeşitli bilimsel kuruluşlardan onay alınarak kanıtlanmıştır.

neurofeedback terapisi nedir

Neurofeedback yöntemi dijital teknoloji kullanılmakta ve böylece beyin dalgası frekansları uyarılarak eğitilmektedir. Uygulanan terapi ile kişinin beyin aktivitelerini kontrol edebilmesi amaçlanmaktadır. Terapi sürecinde uygulanan seanslar ile birlikte ilgili kişi isteğe bağlı olarak beyin dalgalarının etkinliğini artırıp azaltmayı başarabilmektedir. Bunun için beyin çeşitli egzersizlere tabi tutulmakta ve elde edilen sonuçlar kalıcı olmaktadır.

Neurofeedback Terapisi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Neurofeedback terapisi uygulama alanları incelendiğinde bunlar içerisinde ilk sırada dikkat eksikliği yer almaktadır. Her yaştan insana uygulanabilen bu terapi özellikle çocuklarda sıklıkla yaşanan dikkat eksikliği sorununu ortadan kaldırmaktadır. Bunun yanı sıra anksiyete, otizm, depresyon, migren, bazı uyku bozuklukları ve sejürler de Neurofeedback ile tedavi edilmektedir.

Bunlar ve buna benzer hastalıkların altında yatan en önemli neden beyin aktivitesinin bozulmasıdır. Neurofeedback terapisi sayesinde bu bozukluklar ve düzensizlikler telafi edilmekte, beynin daha işlevsel hale gelmesine yardımcı olunmaktadır. Herhangi bir yan etkisi bulunmayan bu yöntemin sonuçları kalıcı olması ile fark yaratmaktadır.

Neurofeedback Terapileri Nasıldır?

Neurofeedback terapisi seansları kişiye özel olacak şekilde uygulanmaktadır. Genel olarak bakıldığında bu seanslar haftada iki ya da üç kez olacak şekilde planlanmaktadır. On dördüncü seansın ardından hasta değerlendirmeye tabi tutulmakta ve elde edilen sonuçlar hastanın ilk hali ile kıyaslanmaktadır. Buna göre terapi programı yeniden şekillendirilmektedir.

neurofeedback terapisi seansları

Neurofeedback terapisi sırasında saçlı olan derinin üzerine elektrotlar yapıştırılır. Genelde üç elektrot kullanılmakta ve bunlar sayesinde beyindeki elektriksel güç değişiklikleri ölçülmektedir. Buradan elde edilen geri bildirimler ile hasta hangi yöntemi seçtiği belirtmektedir. Yapılan tüm uygulamalar neticesinde başarılan amaçlar ve semptomlardaki rahatlama kalıcı olduğunda neurofeedback tedavisi son bulmaktadır.

Neurofeedback hakkında tüm soru ya da sorunlarınız için, iletişim bölümünde bulunan numaralar araclığı ile İzmir nöroterapi merkezi telefonlarına ulaşabilirsiniz.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here