Neurofeedback Uygulamaları

0
319
neurofeedback uygulamaları

Neurofeedback Uygulamaları

İşitsel ya da görsel uyarıcılar ile beyin dalgalarının eğitilerek normal düzenine sokulmasına Neurofeedback yöntemi adı verilmektedir. Bilgisayar destekli olan bu eğitimle ses sistemi ve monitör aracılığıyla an itibariyle beyne ne yaptığı gösterilmektedir. Geribildirim esasına dayanan bu yöntemde dijital teknolojinin sağladığı gelişmiş imkânlardan yararlanılmaktadır. Hayatın pek çok alanında insanlar beyin performanslarının daha yüksek olmasını istemektedir. Neurofeedback uygulamaları ile bu durum mümkün hale gelmektedir.

neurofeedback uygulamaları nöroterapi

Özelikle dört yaşının üzerindeki çocuklarda sıklıkla görülen dikkat eksikliği sorununa karşı neurofeedback uygulamaları tercih edilmektedir. Bu uygulama kapsamında yapılan seanslar başlangıç düzeyinde benzer çalışmalar içermekte, ilerleyen aşamalara doğru kişinin ihtiyaçlarına özel olarak şekilde uyarlanmaktadır.

Neurofeedback Kimlere Uygulanır?

Günlük yaşamda neurofeedback yöntemi pek çok soruna karşı çözüm olmaktadır. Bu yöntemin en sık kullanıldığı durumlara bakıldığında bunlar içerisinde dikkat eksikliği, öğrenme ve hiperaktivite bozukluğu, depresyon, kronik yorgunluk sendromu, anksiyete, uyku ve yeme bozuklukları, travma sonrası stres bozukluğu ve obsesif kompulsif bozukluk gibi sorunlar yer almaktadır. Bunların yanı sıra neurofeedback beynin yeterli verimde kullanılmadığının düşünüldüğü durumlar için de uygulanmaktadır.

Buna yönelik olarak günlük yaşamda daha iyi hissetmek için beyin fonksiyonlarını geliştirmek, konsantrasyon ve dikkat artışı ile öğrenme becerisini artırmak, günlük yaşamda denge için düşünce, duygu ve davranışları düzenlemek, spor aktivitelerinde daha iyi zamanlama ayarı gibi durumlar da neurofeedback uygulama alanları içerisinde sayılmaktadır.

Neurofeedback Uygulamaları Nasıl Yapılır?

Seanslar halinde olan neurofeedback uygulamaları başlangıçta haftada iki ya da üç kez olacak şekilde yapılır. Seanslar yaklaşık otuz dakika sürmekte ve sonuçlar belli bir zaman sonra ortaya çıkmaktadır. Genellikle pek çok kişide olumlu etkiler onuncu seanstan sonra görülmeye başlanmaktadır. Bu süre boyunca beyin düzenli çalışmayı öğrenmekte ve bundan sonra daha verimli çalışmaktadır.

neurofeedback nedir

Neurofeedback seansları esnasında bilgisayar ile bağlantısı bulunan egzersiz cihazı kullanılmaktadır. Bu cihaza ait elektrotlar hastanın saçlı derisine yerleştirilmekte ve genelde bu işlem için üç tane elektrot yeterli olmaktadır. Seans sırasında nöroterapist danışana ait beyin dalgalarını izlemekte ve başarılı olması için gerekli tüm düzenlemeleri yapmaktadır.

Tüm soru ya da sorunlarınız için, iletişim bölümünde bulunan numaralar araclığı ile İzmir nöroterapi merkezi telefonlarına ulaşabilirsiniz.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here