Neurofeedback Yöntemi

0
256
neurofeedback yontemi

Neurofeedback Yöntemi

Neurofeedback yöntemi, normal düzeyin üstünde ya da altında olan beyin dalgalarının değiştirilmesine yardımcı olan ve beynin aktivitesini yeniden düzenleyen bir tedavi yöntemi olarak tanımlanır. Genel olarak Amerika’da yaygın şekilde kullanılan bu yöntem 1970li yıllardan bu yana uygulanmaktadır. Bu yöntem ile ilgili ilk çalışmalar epilepsi hastalığı üzerinde yapılmıştır. Günümüzde ise hem hastalıkların tedavisinde hem de sağlıklı insanların dikkat yeteneğinin geliştirilmesi amacıyla kullanılmaktadır.

Geçmiş dönemlerde beyin tarafından üretilen elektrik dalgaları tanı koymak amacıyla EEG tarafından kullanılırken şimdilerde çeşitli psikiyatrik hastalıkların tedavisinde de işe yaramaktadır. Aynı zamanda okuldaki başarıyı ya da iş performansını artırmak isteyen kişiler de neurofeedback tedavisi uygulamaktadır.

Neurofeedback Yöntemi Nedir

Neurofeedback yöntemi uygulanma süresi hastalara bağlı olarak değişiklik gösterse de ortalama yarım saat boyunca sürmektedir. Bu yöntem uygulanırken ilk aşamada beyin dalgalarını ölçmek amacı ile ilgili kişiye EEG çekilir. Bu işlem hangi sebeple başvuru olursa olsun hep aynıdır. Daha sonra hastanın kafasına elektrotlar yerleştirilmekte ve beyin dalgalarının görüntüsü bilgisayar ortamına aktarılmaktadır.

neurofeedback yöntemi nedir

Elde edilen beyin dalgaları yirmi dakika boyunca izlenmekte ve kaydedilmektedir. Ardından hastalara beyin dalgalarının nasıl olması gerektiği de gösterilmektedir. Bu sayede hastalar kendi beyinlerinin elektriksel akımını görmektedir. Tedavi sırasında hastalar bilgisayar ekranının karşısına oturmakta ve ekrandaki görüntüleri takip etmektedir. Orada olan oyunlar sayesinde beyin dalgaları yönetilmekte ve eğitilmektedir.

Neurofeedback Yöntemi Kimlere Uygulanır?

Neurofeedback uygulaması pek çok hastalığın tedavisinde uygulanmaktadır. Dikkat eksikliği, hiperaktivite, kaygı, depresyon, bunama, özel öğrenme güçlüğü, obsesif kompulsif bozukluğu, serebral palsi gibi hastalıklar bunlardan birkaçıdır. Bunlara ek olarak neurofeedback tedavisinin zihinsel engelli, down sendromlu ve otizmli insanların tedavisinde de olumlu sonuçlar verdiği görülmektedir.

neurofeedback nedir

Neurofeedback beyin kapasitesini artırmak isteyen insanlar tarafından da ilgi görmektedir. Buna ek olarak migren, baş ağrısı, depresyon, bağımlılık tedavileri, kronik yorgunluk, diş gıcırdatma, uykusuzluk ve anksiyete gibi durumlarda da uygulanmaktadır. Bu tedavi sırasında hiçbir şekilde hastanın canı yanmamakta, hastaya dışarıdan elektrik verilmemekte ve herhangi bir girişimsel yol kullanılmamaktadır. Bu sayede pek çok kişiye uygulanabilen özelliğe sahiptir.

Tüm soru ya da sorunlarınız için, iletişim bölümünde bulunan numaralar araclığı ile İzmir nöroterapi merkezi telefonlarına ulaşabilirsiniz.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here