Neurofeedback Yönteminin Etkinliği

0
206
Neurofeedback yönteminin etkinliği

Neurofeedback Yönteminin Etkinliği

Kalıcı ve ilaçsız bir yöntem olarak bilinen neurofeedback yöntemi beyin dalgalarının gelişimine yardımcı olan ve vücut beyin bütünlüğüne yönelik uygulanan bir yöntemdir. Aynı zamanda bir öğrenme stratejisi olarak da tanımlanan bu yöntemde beynin adaptasyon yeteneği kullanılmaktadır. Neurofeedback yönteminin etkinliği ile beynin işlevselliği artmakta ve daha iyi performans sergilemesi sağlanmaktadır.

neruofeedback egzersizleri nöroterapi

Neurofeedback yönteminin başarısı bilimsel olarak kanıtlanmıştır ve her meslekten ve her yaştan olan insanlar üzerinde uygulanabilmektedir. Bu yöntem ile beyinde var olan kapasite daha verimli şekilde kullanılmaktadır. Bu süreçte yapılan tüm çalışmalar çeşitli bilimsel kuruluşlardan onay alınarak sürdürülmektedir. Dijital teknoloji temeline dayanan bu yöntem ile beyin dalgalarını değiştirmek hedeflenmektedir. Neurofeedback yönteminin etkinliği evrensel ve nesnel olarak görülmektedir.

Neurofeedback Yöntemi

Elektroansefalografi (EEG) isimli uygulama olan neurofeedback, beynin elektriksel aktivitesini görsel hale getirmekte ve bunu eğitmek için bio – geri besleme yapmaktadır. Bu uygulama ile beyin aktiviteleri kendi kendine düzene girmektedir. Herhangi bir cerrahi işlem ya da ilaç kullanılmadan uygulanılan bu yöntem aynı zamanda nöroterapi, bilişsel iyileştirme, EEG biofeedback gibi isimler ile de anılmaktadır.

Neurofeedback uygulaması sırasında en önemli belirleyici beyin dalgaları olmaktadır. Yapılan egzersizler ile birlikte beyin dalgalarındaki değişim sürekli takip edilmektedir. Neurofeedback yönteminin etkinliği genellikle on dördüncü seanstan sonra ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte nöronlar daha odaklı düşünmeye başlamakta, daha derin konsantre olabilmekte ve kişi bedenine daha kontrollü şekilde uyaranlar göndermeyi öğrenmektedir. Elde edilen olumlu etkiler kalıcı nitelik taşımaktadır.

Neurofeedback Tedavisinin Faydaları

Yapılan araştırmalara göre neurofeedback egzersizleri tek başına ya da başka davranış terapileri ile birlikte uygulandığında öğrenme zorluğu, dikkat eksikliği, okul başarısı ve hafıza ile ilgili çeşitli sorunların kontrol altına alınmasını sağlamaktadır. Bu yönteme ait egzersiz programına dâhil olan çocuklarda ilgili beyin bölgeleri geliştirilerek kalıcı şekilde daha verimli çalışma sağlanmaktadır.

neurofeedback egzersizleri noroterapi merkezi

Egzersizler esnasında ilgili kişiye herhangi bir akım ya da girişimsel müdahale yapılmamaktadır. Dolayısıyla ağrı yaşanma gibi bir durum da söz konusu değildir. Saçlı deriye yerleştirilen elektronlar aracılığı ile beyin dalgaları bilgisayar ortamına aktarılmakta ve beyinden gelen elektrik paternleri ölçülüp ekrana yansıtılarak gelişim izlenmektedir.

Neurofeedback tedavisi hakkında bilgi ya da danışmanlık almak için; İletişim bölümünde bulunan numaralar aracılığı ile bize ulaşabilirsiniz.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here