Nöroterapi ile Nöral Terapinin Farkı

0
300
nöroterapi ile nöral terapinin farkı

Nöroterapi ile Nöral Terapinin Farkı

İhtiyaçların ve yaşam koşullarının sürekli değişmesine bağlı olarak, çeşitli hastalıkların tedavisinde etkili sonuç veren teknikler uygulanmaya başlamıştır. Nöral terapi, farklı sebeplere bağlı olarak geçemeyen ağrılar ve insan vücudunda biyoelektriksel sorunlara sebep olan kronikleşmiş hastalıkların tedavisinde, son dönemlerde kullanılan bu bilimsel tekniklerden birisidir. Nöral terapi, sinir sistemine olumlu etki sağlayarak, beyine iyileşme sinyalleri gönderir ve iyileşme sürecini başlatır. Nöroterapi ile nöral terapinin farkı bu şekilde özetlenebilir.

Nöral terapi, bir başka tedavi tekniği olan nöroterapiyle karıştırılmaktadır. Ancak, temelde iyileşme sağlamak amacıyla uygulanan iki sistemin, belirgin farklılıkları bulunmaktadır.

Nöral Terapi Nedir?

Nöral terapi, enjeksiyon yöntemiyle uygulanan bir iyileştirme yöntemidir. Lokal anestezik ilaçlarla yapılır. Sinir sistemine etki edip, hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırmak için kullanılmaktadır. Yıpranan sinir sistemini onarmaya yönelik olarak uygulanan bir tekniktir. İyileşmeyen hastalıkların temelini aslında, sinir sisteminde birikmiş hastalıklar yatmaktadır. Nöral terapi, direk sinir sistemine etki ederek, hastalığın merkezini iyileşmeye yönelik olarak uyarmaktadır. Ağrı şikayeti olanlar başta olmak üzere, bazı organlarında fonksiyon bozukluğu olan ve hormon dengesizliği yaşayanlarda etkili bir tedavi sistemi olarak uygulanmaktadır. Yani nöroterapi ile nöral terapinin farkı belirgin şekilde nöral terapide enjeksiyon uygulanırken, nöroterapide kesinlikle ilaç ya da enjeksiyon kullanımamasıdır.

nöral terapi nedir

Çocuklar dahil olmak üzere her hal ve cinsiyet grubuna uygulanabilen bir tekniktir. Küçük iğnelerle cilde uygulanan bir enjeksiyon tekniği olan nöral terapi, hastalığın ve hastanın şikayetlerine göre 10 seansa kadar uygulanabilmektedir.

Nöroterapi Nedir?

Herkesin, karakteri, zevkleri, beğenileri ve yaşam tarzları farklıdır. Bazı insanlar çok neşeli ve konuşkanken bazıları suskun ve sakindir. Doğuştan veya sonradan olmak üzere kişiler, hayatlarının belirli dönemlerinde duygusal dalgalanmalar yaşayabilir. Nöroterapi, bu duygusal dalgalanmaları ortadan kaldırmaya yönelik bir tedavi sistemidir.

Baş ağrısı başta olmak üzere, çeşitli sebeplere bağlı olarak anormal davranış sergileyecek derecede davranışları bozulan kişilere uygulanmaktadır. Hastaya önce beyin haritası çekilerek hangi bölgede soru olduğu ve uygulamanın nereye yapılması gerektiği belirleniyor. Nöroterapi ile nöral terapinin farkı bu şekilde belirginleşebiliyor.

Nöroterapi nedir ne işe yarar

Sonrasında, belirlenen bölgeye, uçları nöroterapi aletine bağlanmış elektrotlar yerleştiriliyor, beyin dalgalarının ölçümü yapılıyor. Elde edilen ölçümler, nöroterapi aletinden görüntülü olarak izlenebiliyor. Bu görüntülere bakarak kişi, kendini beynini olması istenen görüntüleri elde etme şeklinde yönlendirebiliyor. Bu yönlendirmeden sonra çıkan ses, kişinin ödül ya da geri bildirim olarak gerçeği anlamasını sağlıyor. Seanslar yaklaşık 30 dakika sürüyor ve bu seanslarda beyin öğrendiklerini unutmuyor.

Nöroterapi ve Nöral Terapi Arasındaki Farklar

Nöroterapi ile nöral terapi arasındaki farklar, tedavinin uygulanış şekline dayalıdır. Aslında her ikisi de, sinir sistemi yoluyla bazı hastalıkların tedavi edilmesine dayalı bir sistem olsa da, teknikleri farlıkdır. Nöral terapi, ince uçlu iğnelerle vücuda girilerek, kronikleşmiş bazı hastalıkların iyileşmesi için yapılır.

Nöroterapi nedir ve nasıl uygulanır?

Nöroterapi ise, elektrot yapıştırılı kablolarla, kişinin beynini kendisinin yönlendirmesini sağlamak şeklinde uygulanır. Aralarındaki temel fark da budur. Nöroterapi, tamamen kişinin iyileşme isteğine bağlıdır. Hasta iyilişmek için ne kadar istekliyse, tedavi o kadar etkili ve kalıcı olur.

Bizler İzmir nöroterapi merkezi olarak sadece neurofeedback yani nöroterapi hizmeti vermekteyiz. Neurofeedback hakkında detaylı bilgi almak için, iletişim bölümünde bulunan numaralardan merkezimize ulaşabilirsiniz.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here