Nöroterapi Nedir?

0
431
Nöroterapi Nedir

Nöroterapi Nedir

Nöroterapi nedir ya da başka bir deyiş ile neurofeedback nedir konusunun anlaşılabilmesi için; Öncelikle beynin çalışma siteminin bilinmesi önemlidir. Beyinde kimyasal maddeler ve elektrik akımı ile sağlanan çalışma sistemi, beynin iç ve dış uyaranlardan aldığı sinyalleri talamusa göndererek, analiz edilmesi esasına dayanmaktadır. Bu analiz, beynin geneline elektrik akımı ile gönderilerek çalışmaya yön verilir. Elektrik akımı bu görevi yerine getirirken kimyasal maddeler de hücreler arası iletimi sağlar. Çalışma sisteminde çıkabilecek bir aksaklık ise elektrik akımını bozarak nörotransmitterleri etkiler ve bu durum beyin duyarlılığında farklılıklar yaratabilmektedir. İşte beyinde oluşan bu anormal duyarlıklarının tedavi edilme şekli ise nöroterapi nedir sorusunun, cevabıdır.

Psikolojik ya da fiziksel pek çok hastalığın ana sebebi ise beyinin çalışma sistemindeki bozukluklar yüzünden ortaya çıkmaktadır. Kalıtımsal özellikler ve çevresel etkenler ise hem kişiliğimizi hem de ortaya çıkan hastalıkları belirleyebilmektedir. İşte tüm bu sorunların tedavisi için kullanılan nöroterapi nedir ve nasıl uygulanır sorusunun cevabı, tedavi şeklini anlatarak açıklanabilir.

Nöroterapi Nedir Ve Nasıl Uygulanır

Kalıtımsal özelliklerimiz ve beynin çalışma sistemi birbiri ile yakından ilişkilidir. Nasıl görünüşümüzü ve genetik özelliklerimizi ailemizden alabiliyorsak, beynimizin çalışma sistemi ve kimyasal özellikleri de bize kalıtsal yollarla geçebilmektedir. Bunun yanı sıra anne sütü alamamış olmak, doğumda zorluk yaşanmış olması, kafa darbeleri ve yüksek ateşli hastalıklar gibi dış etkenlerde, beyin çalışma sistemini etkileyebilmektedir. Bu yüzden her kişinin beyin duyarlılığı farklı ve kendine has olmaktadır. Sonuç olarak ise nöroterapi nedir denildiğinde, kişiye özel bir tedavi şeklidir diyebiliriz.

Nöroterapi nedir ve nasıl uygulanır?

Nöroterapi uygulamasına başlamadan önce kişinin beyin duyarlılığının ölçümü ve tespiti, tedaviyi şekillendirmektedir. OEEG ile beyin haritası çıkartılarak beynin hangi alanlarında çalışma yapılacağı belirlendikten sonra, nöroterapi uygulaması başlayabilir. Tedavi aşamasında bir ucu nöroterapi aletine bağlı olan üç tane elektrot denilen alıcılar, kafa üzerinde belirlenen yerlere yapıştırılır. Bu sayede beyin elektriğinin oluşturduğu dalgalar belirlenir. Bu ölçümler sonucu ortaya çıkan farklılıklar, olması gerekli beyin dalga boyları haline getirilerek bir animasyona dönüştürülür ve monitörden gösterilir. Bu şekilde beyin olması gereken dalga boyuna uyumlanmaya başlar ve her seansta bu uyumlanma artarak devam eder. Nöroterapi nedir ve nasıl uygulanır bu şekilde açıkladıktan sonra ne tür hastalıklar için kullanılabilir bunu inceleyelim.

Nöroterapi Nedir Ve Hangi Hastalıklarda Kullanılır

Nöroterapi tedavisi, genellikle beyin duyarlılığı sonucunda ortaya çıkan rahatsızlıklarda kullanılmaktadır. Epilepsi, migren, tikler ve huzursuz bacak sendromu gibi rahatsızlıkların dışında, panik atak, depresyon ve anksiyete bozuklukları gibi hastalıklar, kullanım alanları başında gelmektedir. Ancak nöroterapi nedir ve hangi hastalıklarda kullanılır sorusunun cevabı bunlarla sınırlı değildir. Kronik ağrılar, sindirim sistemi bozuklukları, sinirsel tansiyon ve alerjik hastalıklar içinde nöroterapi sık sık kullanılmaktadır. Nöroterapi nedir ve hangi hastalıklar için kullanılır sorusuna net ve kesin bir cevap vermek, çok ta doğru olmayacaktır. Çünkü kullanıldığı hastalıklar gün geçtikçe artmaktadır.

Nöroterapi Nedir

Migren tedavisi için nöroterapi yönteminde neurofeedback yöntemlerinin etkisini okudunuz mu? Tüm soru ve sorunlarınız için iletişime geçebilirsiniz.

Paylaş
Sonraki İçerikİzmir Nöroterapi Merkezi
Nöral Terapi Merkezi - Nöroterapi Çocuk yaştan itibaren öğrenilen tüm koşullanma yöntemleri, beyinde kayıtlıdır. Kayıt olan bu koşullanma yöntemleri, bazen istediğimiz şekilde gerçekleşmeyebilir. Nöral terapi yöntemi ile bu kısımlar tespit edilir ve beyne düzenli çalışma şekli öğretilir.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here