Obezite Tedavisinde Nöroterapi

0
239
obezite tedavisinde nöroterapi

Obezite Tedavisinde Nöroterapi

Nöroterapi yöntemi, obezite oluşumunu engellemek veya tedavi etmek için uygulanan etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Obezite, davranış şekillerinin değiştirilmesi yani yeme düzeni, dürtülerin dizginlenmesi, daha düzgün bir yaşam tarzı için gerekenlerin yapılması doğrultusunda tedavi edilebilir. Obezite tedavisinde nöroterapi yöntemi ise geliştirilmiş güncel tedavi biçimleri ile daha sağlıklı bir yaşam tarzını hedeflemektedir.

İki temel özellik olan elektrik akımı ve kimyasal maddeler esasında çalışan beynin talamus bölgesine iç ve dış uyarıların çoğu gelmekte ve buradan tüm beyine dağıtılmaktadır. Beyin hücreleri arasındaki akım, elektrik akımı sayesinde sağlanmaktadır. Hücreler arasındaki iletişim ise kimyasal maddeler esasında sağlanır. Hücre içinde oluşan sorunlar, elektrik akımının bozulmasına ve anormal duyarlılığa neden olur.

Obezite Tedavisi ve Neurofeedback

Nöroterapi, beyinde var olan bu anormal duyarlılıkları düzeltme amaçlı uygulanan bir tedavi yöntemidir. Nöroterapi yöntemi ile obezite tedavileri de mümkün olmaktadır. Bu yöntem, ülkemizde daha yeni bilinse de Amerika’da uzun yıllardır uygulanmaktadır. Neurofeedback, beynin adaptasyon yeteneğini esas alır. Yani obezite tedavisinde nöroterapi yöntemi, probleme kalıcı çözümler üretmek üzere uygulanmaktadır.

obezite neurofeedback

Normal adaptasyon şeklinden farklı çalışan beyin hücreleri bu tedavi sayesinde normal fonksiyonlarına adapte olunur. Obezite tedavisinde Neurofeedback yöntemi, beyin hücrelerini esas alır ve var olan şartları alışkanlıkları değiştirerek beynin farklılaşma yoluna girmesine yardımcı olur.

Nöroterapi İle Obezite Tedavisi

Özellikle son dönemlerde uygulanan Nöroterapi, normal kilolu ve obez insanların yeme davranışları ve besin tercihlerinin altında yatan sinir ağlarını araştırmak için yaygın bir tedavi yöntemi haline gelmiştir. Normal kilolu insanlarla karşılaştırıldığında obez kişilerin beyin alanlarındaki duygu ve bilişsel kontrolleri daha farklı bir aktivasyon modeli göstermektedir. Obezite tedavisinde nöroterapi ile bu durum normale çevrilebilemtektedir. İşin ilginç tarafı, kilo veren obez bireylerde yeme alışkanlıkları ile yeme davranışlarının kontrolü arasında güçlü bağ oluştuğu görülmüştür.

Bu da prefrontal kontol alanında gelişen aktivitlerin bu ilgili aktivasyonu modüle ettiği düşünülmektedir. Buna dayanarak, uzun süreli kilo alımlarını ve kilo verme işlemlerini beynin gereken müdahalesi ile kısmen kontrol etmek mümkün görünüyor. Öncelikle Neurofeedback eğitimi ile yeme dürtüsü ile ilişkili beyin alanının yeme davranışı üzerindeki etkisini incelemek gerekir. Obezite tedavisi için daha sonrasında ise prefrontal aktivitenin yukarı regülasyonu incelenir.

Obezite Tedavisinde Neurofeedback

Özellikle 6-18 yaş arası çocuklarda görülen obezitenin tedavisinde nöroterapi yöntemi kullanılmaktadır. Aşırı kilolu ve obez çocuklar, yeme davranışı ve yaşam kalitesi için belirli bir tedavi sürecine tabi tutulurlar. Neurofeedback ile obezite tedavisi klasik zayıflama yöntemleri ile kıyaslandığında daha az kilo kaybına neden olsa da beynin dürtü, yeme alışkanlığı ile ilgili alanlarını araştırarak daha köklü sonuçlar elde etmeye yardımcı olur. Yaşam kalitesini daha iyi hale getirmeye yönelen obezite tedavisinde nöroterapi yöntemi, obez kişilerin daha az atıştırmalık yemesine, daha çok tok hiss etmesine neden olur.

Tüm bunlarla birlikte, hiperaktivite sorunları da giderilir ve daha iyi bir uyku düzeni sağlanır. Hem sağ hem de sol kortizmi içeren eğitimler, alınan olumlu sonuçlara bakıldığında; Obezite tedavisinde Neurofeedback yönteminin oldukça önemli olduğunu göstermektedir. Neurofeedback nedir ve nöroterapi nedir başlıklarını da okuyarak ek bilgi alabilirsiniz.

Tüm soru ve sorunlarınız için, iletişim bölümünde bulunan numaralar aracılığı ile İzmir Nöroterapi Merkezi hatlarına ulaşabilirsiniz.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here