Panik Atak Tedavisinde Nöroterapi

0
300
panik atak tedavisinde nöroterapi

Panik Atak Tedavisinde Nöroterapi

Ara ara tekrarlayan korku nöbetlerine panik atak denmektedir. Panik atağın aniden ortaya çıkma durumu en önemli özelliğidir. Belirtileri; nefes darlığı, terleme, sersemlik, titreme, soluğun kesilmesi, baş dönmesi, bayılacak gibi hissetme, kontrolü kaybedip çıldırma korkusu, çevresindekileri ya da kendini değişmiş ve normalden farklı hissetme durumu, ölüm korkusu, vücutta karıncalanma, göğüste ağrı şeklindedir. Bu nedenle panik atak tedavisinde nöroterapi yöntemi ilaçsız, ağrısız, konforlu ve son derece etkili bir yöntem olduğu için; Sık tercih edilen alternatif yöntemlerdendir.

Kişi bu belirtilerin birkaç tanesini hissediyorsa panik atak rahatsızlığına yakalandığını göstermektedir. Panik atak belirsiz nedenlerle ortaya çıkabilmekte olup kalp hastalığı, sara hastalığı, fazla kafein tüketimi, depresyon ya da sinir bozukluğu, kan şekerinde düşüş, tiroid sorunlardan dolayı da ortaya çıkabilmektedir. Panik atak tedavisi genellikle ilaçla tedavi yöntemi ile bastırılmaktadır. Fakat ilaç ile tedavi yönteminde bazı yan etkiler görülmesi muhtemeldir. Nitekim panik atak tedavisinde nöroterapi yöntemi kesinlikle hiçbir ilaca ihtiyaç duymamaktadır.

Panik Atak Tedavisinde Neurofeedback

Nöroterapi; kaygı bozukluğu, unutkanlık, depresyon, uyku problemleri, zeka geriliği gibi problemlerin tedavisinde kullanılmaktadır. Üstelik ilaçsız bir tedavi olması dolayısıyla herhangi bir yan etkiye sahip değildir. Uygulama alanları giderek genişleyen nöroterapi sayesinde çok sayıda hastaya şifa sağlanmıştır. Enjeksiyonsuz ve ilaçsız olarak bilgisayar yardımıyla beynin doğru şekilde çalışmamasını giderilme için uygulamalar hazırlanmıştır.

panik atak tedavisi nöroterapi yöntemi

Bu uygulamalar ile zihnin performansı artmakta böylece bu yaygın hastalık tedavi edilmektedir. Panik atak tedavisinde nöroterapi yönteminin amacı panik atağa karşı yanlış bilinenleri öğretmek yani bilinçlendirerek öğretmektir. Kişi böylece korkularının üzerine giderek önüne geçmeyi başarmaktadır. Bilişsel davranışsal terapi ile kişiye sorumluluklar verilerek olumsuz duygulardan kaçınmaları sağlanmaktadır.

Panik Atak Tedavisi ve Nöroterapi Uygulamaları

Beyinde kalıtım özellikleri, anne sütünü yeterli miktarda almamış olmak, kafa darbeleri nedeniyle oluşan panik atak kıra sürede tedavi edilmektedir. Nöroterapi pek çok hastalığın iyileştirilmesinde kullanılan tedavi yöntemi çeşidi olup beynin normal çalışmayan fonksiyonlarına etki etmektedir. Kişinin bilgisayara oturtulmasından sonra ekranda beliren şekillere konsantre olması sağlanır.

panik atak tedavisi ve neurofeedback

Çocuklarda oyunlar yardımıyla beyin normal çalışma şekline getirilmektedir. Fakat ilk önce beynin hangi bölgelerinde çalışılması gerektiği saptanmaktadır. Buna bağlı olarak genelde uzun süreli şikayetleri olan hastalar için nöroterapi uygun bir seçenek olarak görülmektedir. Hastalığın şiddeti ve başladığı zamana göre birkaç seans halinde ve farklı saat aralıkları ile panik atak tedavisinde nöroterapi uygulanabilmektedir.

Baş ağrısı tedavisinde nöroterapi içeriğimizi okudunuz mu?

Tüm soru ya da sorunlarınız için İzmir nöroterapi merkezi iletişim bölümünde bulunan numaralar aracılığı ile bizlere ulaşabilirsiniz.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here