Sinir Geri Bildirim Tedavisi

0
417
sinir geri bildirim tedavisi

Sinir Geri Bildirim Tedavisi

Sinir geri bildirim tedavisi ya da diğer adı ile neuro feedback beyinde normal olmayan davranışların farkına varılıp bunlar üzerinde kendiliğinden denetim kurulmasını sağlayan bir yöntemdir. Temel olarak beyin dalgalarının eğitilmesi üzerine yoğunlaşan neuro feedback tedavisinde fizyolojik tepkileri ölçmek amacı ile bazı araçlardan yararlanılmaktadır. Bu araçlar ile vücut sistemi üzerinde hastaya geri bildirim verilmekte ve ardından bu sistemlerin nasıl çalıştırılması gerektiği öğretilmektedir.

sinir geri bildirim tedavisi nöroterapi

Neuro feedback yöntemi kişinin kendi beyin dalgasını değiştirmeye yardım etmektedir. Öğrenme stratejisi olarak da bilinen bu yöntemde hasta seanslar süresince zihin oyunları oynamaktadır. Tedavide beyin egzersizleri uygulanmakta ve tedavi sonucunda elde edilen sonuçlar kalıcı olması ile bilinmektedir.

Sinir Geri Bildirim Tedavisi Nedir?

Sinir geri bildirim tedavisi için ilk olarak ilgili kişinin beyin haritası çıkarılmaktadır. Bu harita ile beyinde stresli çalışan kısımlar belirlenmektedir. Daha sonra stresli çalışan alanlara nöroterapi cihazına ait elektrotlar takılmaktadır. Bu elektrotlar ile beyindeki dalgalar bilgisayar ekranında görülebilmektedir. Bir sonraki aşamada ise beyinin kendi egücünü kullanarak alfa dalgalarını artırması sağlanmaktadır. Beynin istirahat dalgaları olan alfa dalgalarını artırmayı başaran kişiye puan verilmektedir. Bunun sonucunda yaklaşık onuncu seansın sonunda ilgili kişi beyin gücünü kullanabilmeyi öğrenmektedir.

Yapılan sinir sistemi geri bildirim tedavisi seansları boyunca hastalar beyin gücünü artırıp azaltabilmektedir. Bu durum beyin aktivitesini ölçen cihaz yardımı ile bilgisayar ortamına aktarılır. Bunun için kullanılan elektrotlar saçlı deriye yapıştırılmakta, seanslarda acı, elektrik ve buna benzer durumlar yaşanmamaktadır.

Neurofeedback (Sinir Geri Bildirim ) Tedavisi

Yaklaşık olarak otuz dakika süren seanslarda amaçlanan beyin dalgaları duruma göre düşürülmekte ya da artırılmaktadır. Burada kişi iyi puan aldığında melodik bir ses duymaktadır. Bu sayede insanların görsel, işitsel ve sayısal olarak bilgilenmesi sağlanmaktadır. Tekrar yapılarak öğrenilen bilgilerin kalıcı hale gelmesine yardımcı olunmaktadır.

sinir geri bildirim tedavisi neurofeedback

Genel olarak uygulamalar yaklaşık iki hafta sürmekte ve ortalama kırk seansta tamamlanmaktadır. Bu tedavi sürecinde çocuklar için neurofeedback özel olarak geliştirilen programlar ile yapılmaktadır. Oyun şeklinde olan bu programlarda çocuğun uçak uçurarak, yarış arabası sürerek beyin gücünü kullanması sağlanmaktadır.

Tüm soru ya da sorunlarınız için, iletişim bölümünde bulunan numaralar aracılığı ile İzmir Nöroterapi Merkezi iletişim hattına ulaşabilirsiniz.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here