Unutkanlık Tedavisinde Nöroterapi

0
292
unutkanlık tedavisinde nöroterapi

Unutkanlık Tedavisinde Nöroterapi

Çağımızın hastalığı olan stres yönetiminde başarılı olamayanların ilerleyen dönemlerde unutkanlık sıkıntısı çekmesi sıklıkla rastlanan bir durundur. Aslında bu durum beynin verdiği tepkiden kaynaklanmaktadır. Psikolojik olarak tedavi edilmesi oldukça zor olan stresin ilerleyen dönemlerde unutkanlık hastalığına dönüşmemesini isteyen doktorlar alternatif tedavi yöntemlerine yönelmektedir. Bunlardan en etkili olanı unutkanlık tedavisinde nöroterapi yönteminin stres yönetimiyle birlikte psikiyatrik ve nörolojik hastalıklar alanına girmesi sayesinde; Nöroterapi merkezleri arasında istisnasız memnun ziyaretçilere sahip olan merkezimiz İzmir nöroterapi merkezi sıklıkla tercih edilebilir hale getirmiştir.

Unutkanlık Tedavisinde Nöroterapi Kullanımı

Unutkanlık tedavisinde nöroterapi yönteminin nasıl kullanıldığına geçmeden önce nöroterapi nedir hususuna açıklık getirmek çok daha doğru olacaktır. Bir psikoterapi yöntemi olan nöroterapi, kişinin kendini dış kaynaklara ihtiyaç duymadan tedavi etmesi olarak tanımlanmaktadır. Bunu kendi biyolojik durumunun farkına vararak yapmaktadır. İnsan vücudundaki nöronlar arası iletişim ve beyin dalgaları hastalıkların sebebi olarak görülmekte, bunları kontrol etmeyi başaran hastalar kendi kendini tedavi etmektedir.

unutkanlık tedavisi neurofeedback

Hastalar kendi beyin dalgalarının farkına varması için elektriksel cihazlarla monitöre bağlanmakta ve anksiyete, üzüntü ya da farklı psikolojik durumlarda farklı dalgaların monitöre yansıdığını görmektedir. Örneğin teta dalgalarının monitörde fazla görülmesi, dikkat dağınıklığı ya da unutkanlığa işarettir. Bu dalgaları almasıyla birlikte, problemin çözümü üzerinde durulmaya başlanılabilir. Beyin dalgalarına müdahale için herhangi bir ilaç kullanılmamaktadır.

Unutkanlık Tedavisinde Nöroterapi Faydaları

Nöroterapi çocuklar, hamileler ve yaşlılarda dahi uygulanmasında hiçbir sakınca olmayan zararsız bir yöntemdir. İlaçlı tedavi yerine psikoterapiye çok farklı bir yöntem sunmaktadr. Unutkanlık tedavisinde nöroterapi normal ilaçlı psikiyatrik tedaviye göre daha iyi sonuç vermektedir. Çünkü stres yönetiminde kullanılan kimyasal ilaçların tümü unutkanlığı tetiklemekte hatta stresi ortadan kaldırmada asla yeterli olmamaktadır. Öte yandan yöntemde hastanın sadece beyin dalgalarını monitörde izleyerek kendi biyolojik süreçleri hakkında bilgi sahibi olarak kendini tedavi etmesi beklenmektedir. En önemlisi de bu tedavi şeklinin hiçbir yan etkisi olmamasıdır.

Unutkanlık Tedavisinde Nöroterapi Yaptıranların Özellikleri

Nöroterapi bir alternatif tedavi yöntemi olduğundan unutkanlık tedavisinde nöroterapi stresle baş etme yöntemini bulamamış hastaların tercihi olmuştur. Çaresizlik ve uygulanan tedavilerin işe yaramazlığı insanları bu yönteme itmektedir. İlaç kullanmaktan hoşlanmayıp daha doğal çözüm arayışında olan unutkanlık problemi yaşayan hastalar da yine tedavi için daha sık nöroterapiyi tercih etmektedir. Türk toplumunda en önemli özellik olan etrafta yaptırıp faydasını görenlerin taklit edilmesi de yine unutkanlık tedavisinde nöroterapi kullanan hastaların sayısını arttırmıştır.

unutkanlık neurofeedback

Nöroterapi süreçleri hakkında bilgi almak için, iletişim bölümünde bulunan numaralar aracılığı ile dilediğiniz zaman bizlere ulaşabilirsiniz.

 

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here