Uyku Problemleri Tedavisinde Nöroterapi

0
253
uyku problemleri tedavisinde nöroterapi

Uyku Problemleri Tedavisinde Nöroterapi

Uyku problemleri kendini çeşitli şekillerde göstermektedir. Uykuda solunum güçlüğü, uykusuzluk, kronik uykusuzluk, psikofizyoloji uykusuzluk (öğrenilmiş uykusuzluk), fiziksel ya da psikolojik hastalıklara bağlı uykusuzluk çeşitleri bulunmaktadır. Uyku sorunları kişinin yaşam kalitesini bozarak günlük yaşamında problemler yaşamasına sebep olmaktadır. Modern çağın en etkili alternatif tıp yöntemlerinden biri olan neurofeedback, uyku problemleri tedavisi için en etkili ve kalıcı yöntemlerden biri haline gelmiştir. Bu nedenle uyku problemleri tedavisinde nöroterapi yöntemi, birçok kişinin uyku sorunlarına çözüm üretmektedir.

Uykuda solunum bozukluğunun en fazla görülen belirtisi horlamadır. Horlama uyku sırasında boğazın daralmasından kaynaklanmakta olup kişi ile aynı yatağı paylaşanı, çevresini ve kendisini rahatsız edebilmektedir. Boğazdaki daralma daha da çoğalınca havayolunun daha da tıkanması olayı gerçekleşebilmektedir. Horlamanın kesilmesi ve birkaç saniye sonra şiddeti bir horlamayla tekrar nefes alma ise uyku apnesi sorununa işaret etmektedir. Uykusuzluk ise toplumda fazla görülen uyku problemleri arasındadır.

uyku probmlemleri neurofeedback

Her yaşta görülebilen uykusuzluk uykuya dalmada güçlük şeklinde kendini göstermektedir. Kronik uykusuzluk ise bir ay sürebilen bir uykusuzluk problemi olup günlük aktivitelere yansımaktadır. Kişinin hayat kalitesini artırmada etkin yöntemlerden biri olan uyku problemleri tedavisinde nöroterapi yöntemi, son derece pratik seanslar halinde tamamlanmaktadır. Hiçbir ilaç kullanılmaz ve tamamen rahat bir süreçtir. Neurofeedback ya da bir diğer deyiş ile nöroterapi nedir hakkında bilgi için, yazımızı okuyabilirsiniz.

Uyku Problemleri Tedavisinde Nöroterapi Yöntemi

Bazı tibbi rahatsızlıklar yani fiziksel ve psikolojik sorunlar uyku problemlerine yol açabilmektedir. Uyku problemini gidermek için sorunun kaynağı bulunmalıdır. Uykusuzluğun nedenine dair bir araştırma yapılmadan doğru tedavi sağlanmış olmamaktadır. Uyku problemleri tedavisinde nöroterapi ilaç uygulamaları haricinde kullanılan bir yöntemdir.

Nöroterapi yöntemi ile uyku problemleri, kaygı bozukluğu, baş ağrısı,  motivasyon eksikliği, panik atak gibi hastalıkların tedavisinde uygulanmaktadır. Nöroterapi daha çok şikayetlerinden uzun süreli yakınan hastalar ve kesin çözüm yolu arayanlar hastaların tercih ettiği bir tedavidir.

Uyku Problemleri Tedavisi ve Neurofeedback Seansları

İzmir nöroterapi merkezi olarak bizler; Kalıcı sonuçlar veren nöroterapi öncesinde kişiyi bazı testlerden geçirmekteyiz. Uykusuzluğa neden olan asıl sorun saptanmaktadır. Sonrasında kişi bir odaya alınarak bilgisayar başına oturtulmakta ve kişinin başına elektrot adlı alıcılar yapıştırılmaktadır. Böylece aynı ses ölçümü gibi beyin dalgaları ölçülmektedir. Ekrana gelen gerekli yönlendirmeler ile kişi kendi beyin dalgalarını değiştirebilmektedir.

uyku problemleri tedavisi neurofeedback

Uyku problemleri tedavisinde nöroterapi yöntemi; Bazen ses bazen hareket bazense oyun yöntemi ile kişinin normal düzeyde çalışmayan beyin bölgesine olumlu etkiler yapılmaktadır. Kişiden kişiye seans sayısı ve saat farklılıkları olabilmektedir. Hastalığa göre de değişebilen tedavi biçimi oldukça kalıcı sonuçları doğurmaktadır. Sonuç alınan seans sayısına ve hastalığın derecesine göre değişebilmektedir.

Uyku problemleri tedavisinde nöroterapi yöntemi hakkında daha fazla bilgi almak için, iletişim bölümünde bulunan numaralar aracılığı ile bizlere ulaşabilirsiniz.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here