Uyurgezerlik Tedavisinde Nöroterapi

0
206
uyurgezerlik tedavisinde nöroterapi

Uyurgezerlik Tedavisinde Nöroterapi

Öğrenme stratejileri ile beyin dalgalarını düzenli hale getirmeye yarayan neurofeedback tedavisi çeşitli problemler üzerinde olumlu etkiler sağlamaktadır. Bu yöntemin kullanıldığı başlıca sorunlara bakıldığında bunlar içerisinde uyku problemleri ve uyurgezerlik, dikkat bozukluğu, motivasyon eksikliği, migren ve baş ağrısı sorunları, stres, depresyon, davranış bozuklukları, ders başarısızlığı ve sınav kaygısı gibi pek çok alanda nöroterapi işe yaramaktadır. Uyurgezerlik tedavisinde nöroterapi yöntemi ise, diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi kalıcı çözümler üretmek üzerine kuruludur.

uyurgezerlik tedaivsinde neurofeedback

Uyurgezerlik tedavisinde nöroterapi uygulamasına bakıldığında ilk aşamada beyinde bulunan düzensiz bağlantılar tespit edilmektedir. Bunun için saçlı deriye elektronlar takılmakta ve beyin dalgalarının işleyişi bilgisayar ortamına aktarılmaktadır. Gerekli tespitler yapıldıktan sonra işitsel ve görsel uyarıcılar ile beyin dalgalarının düzenli hale getirilmesi için çalışmalar yapılmaktadır.

Uyurgezerlik Tedavisinde Nöroterapinin Etkileri

Uyurgezerlik tedavisinde nöroterapi yönteminde beynin adaptasyon yeteneği kullanılmaktadır. Kişiye özel tedavilerin uygulandığı ve oyun teknolojisinin kullanıldığı bu yöntem bir tür geri bildirim sistemi olarak da nitelendirilmektedir. Bu tedavi şeklinde hastalığı yok etmek değil hastalığın yol açtığı durumu ortadan kaldırmak amaçlanmaktadır. Bunun için beyne ürettiği elektrik akımını değiştirebileceği öğretilmektedir.

Buna bağlı olarak eğitim esnasında beyin koşullanmakta ve klasik ile edimsel koşullanmayı tekrar öğrenmektedir. Bu koşullanmalar normalde çocukluk ile birlikte öğrenilmektedir. Ancak bazen öğrenme istenildiği gibi olmamaktadır. Böyle durumlarda uyurgezerlik ve buna benzer sorunlara yol açan kısımlar tespit edilmekte, yeni kayıtlama yapılarak beyne düzenli şekilde çalışması koşullanmaktadır.

Uyurgezerlik ve Nöroterapi Yöntemi

Sinir geri bildirim tedavisi olarak da isimlendirilen nöroterapi tedavisi kişinin kendi kendisini tedavi edebilmesine imkan sağlamaktadır. Özellikle her yaşta ortaya çıkabilen ve çocuklarda yaygın olarak görülen uyurgezerlik tedavisinde nöroterapi uygulaması sıklıkla tercih edilmektedir. Uyurgezerlik halinde kişi derin uykudadır ve bilinçli bir görme yoktur. Bunun altında yatan neden genellikle merkezi sinir sisteminin olgunlaşmasındaki bir aksama olarak nitelendirilmektedir.

uyurgezerlik tedavisinde nöroterapi yontemi

Dolayısıyla bu sorunun tedavi edilmesinde nöroterapi uygulaması etkili olmaktadır. Bu uygulamanın tıbbi tedavi niteliği yoktur ve hastaya herhangi bir ilaç ya da buna benzer maddeler verilmemektedir. Burada yapılan uygulama egzersiz niteliği taşımaktadır ve beynin elektriksel işleyişindeki bozukluk giderilerek beyni kontrol edebilme yeteneği geliştirilmektedir.

Uyurgezerlik tedavisinde nöroterapi uygulaması hakkında detaylı bilgi almak için, bizlere İzmir nöroterapi merkezi iletişim hatlarından ulaşabilirsiniz.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here